Volby USA 2020

Volby amerického prezidenta proběhnou 3. listopadu 2020, předchází jim ale dlouhé a složité předvolební období. Kandidáti na post hlavy Spojených států se hlásí již od roku 2017, naplno volby začaly primárkami jednotlivých stran v únoru letošního roku, ty trvaly až do června. Z republikánských kandidátů jednoznačně postoupil úřadující prezident Donald Trump, nejúspěšnějším kandidátem demokratů se stal bývalý viceprezident Joe Biden, který o post prezidenta usiluje již potřetí. Upozornili na sebe ale i další kandidáti, jako silně levicový demokrat Bernie Sanders nebo miliardář Michael Bloomberg.

Očekává se, že kvůli epidemii koronaviru letos bude řada občanů hlasovat korespondenčně nebo v předčasném termínu. Korespondenční možnost hlasování se jako prvním otevřela občanům státu Severní Karolina, a to již 4. září 2020, o deset dní později se otevřely volební místnosti pro předčasné hlasování jako první ve státě Pensylvánie. Právě korespondenční hlasy by mohly způsobit, že 3. listopadu nebude vítěz voleb znám. Pokud by byly výsledky těsné, bude se muset čekat na všechny došlé hlasovací lístky. Některé státy si ale prosadily, že jako platné budou započítány i ty, které stihnou dojít do stanoveného termínu. Ten je například ve státě Michigan až 14 dní po oficiálním termínu voleb.

Koncem září proběhla první debata obou kandidátů, podebatní průzkumy tipují jako vítěze spíše Joe Bidena. 2. října prezident Donald Trump ohlásil, že je nakažený koronavirem, musel být i krátce hospitalizován v nemocnici. Ve své kampani ale hodlá pokračovat beze změn.

Nový prezident USA začne úřadovat 20. ledna 2021. Vítěz 59. amerických prezidentských voleb zůstane v Bílém domě následující čtyři roky.