Donald Trump

Republikánský kandidát na prezidenta USA 2020
Donald Trump
  • Narodil se roku 1946 v New Yorku
  • Vystřídal členství v Demokratické, Reformní i Republikánské straně
  • Podnikal jako developer, majitel kasin a hotelů a v dalších odvětvích
  • Prezidentem USA je od roku 2017

Bankrotář i člen Demokratické strany. Trump chce být podruhé prezidentem

O pokračování v úřadu prezidenta Spojených států se pokouší Donald Trump. Otec pěti dětí proslul jako podnikatel a účastník různých televizních show.

Donald Trump je 45. prezidentem Spojených států a členem Republikánské strany. Narodil se v roce 1946 v New Yorku.

Vystudoval finančnictví na Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě. Proslul jako podnikatel i účastník různých televizních show, objevil se i v některých filmech, například v oblíbené komedii Sám doma 2. Jako podnikatel několikrát zbankrotoval

Rodina a převlékání stranických kabátů

Trump je již potřetí ženatý. Jeho první manželkou byla Ivana Marie Trumpová, rozená Zelníčková, která se narodila v roce 1949 ve Zlíně. Nyní je ženatý s Melanií Trumpovou původem ze Slovinska. Má celkem pět dětí, 42letého Donalda juniora, 39letou Ivanu Marii, 36letého Erika, 27letou Tiffany a 14letého Barrona.

Trump během posledních 30 let vystřídal členství v několika různých stranách. Od 1987 do 1999 byl republikánem, mezi 1999 a 2001 pak členem Reformní strany, pak byl demokratem, a to od roku 2001 až 2009. Nakonec se vrátil k republikánům. Jako člen Reformní strany se chtěl již v roce 2000 ucházet o stranickou nominaci na kandidáta na prezidenta USA, kampaň po několika měsících vzdal. Důvodem byly zřejmě rozpory ve straně i malá šance na zvolení.

První kandidatura a porážka Clintonové

V roce 2015 oznámil svou kandidaturu na prezidenta po končícím Baracku Obamovi, postavil se manželce bývalého amerického prezidenta Billa Clintona Hillary Clintonové. Proslul svým heslem "Make America Great Again", tedy "Udělejme Ameriku znovu skvělou".

Hillary Clintonovou nakonec porazil přesto, že získala více hlasů – Trumpa volilo 62,98 milionu Američanů, Clintonovou 65,85 milionu. Ve volebním systému USA je ale stěžejní počet volitelů, těch měl Trump 304 oproti 227 pro Clintonovou.

Program a vize

Podle oficiálních volebních stránek je pro Trumpa stěžejní snižování daní, zrušení či nahrazení programu Obamacare, což je systém zdravotního pojištění představený prezidentem Obamou, omezení regulace, ochrana hranic, zajištění péče pro vojenské veterány, posílení vojenských a bezpečnostních složek a zajištění výhodných mezinárodních obchodních dohod.

"Ameriku staví na první místo, vrací víru v národ, je předzvěstí jasné nové budoucnosti pro současnou i následující generace," stojí na Trumpových oficiálních stránkách.