Joe Biden

Demokratický kandidát na prezidenta USA 2020
Joe Biden
  • Narodil se roku 1942 ve Scratonu v Pensylvánii
  • Členem Demokratické strany od roku 1969
  • Senátorem v letech 1973 až 2009
  • Viceprezidentem 2009 až 2017

Dlouholetý senátor přežil své dvě děti. Joe Biden chce nahradit Trumpa

Bývalý demokratický senátor a viceprezident Joe Biden je letošním vyzyvatelem nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Pro jednoho z nejdéle sloužících senátorů, který přežil dvě své děti, to ale není první snaha o post amerického prezidenta

Biden, celým jménem Joseph Robinette Biden Jr., se narodil v roce 1942 ve Scrantonu v Pensylvánii. Vystudoval historii a politologii na Delawareské univerzitě, dále pak práva na Syracuské univerzitě.

Biden je podruhé ženatý. Jeho první žena zemřela v roce 1972 při dopravní nehodě spolu s jeho roční dcerou Naomi. Nehodu přežili jeho dva synové, Beau a nyní 50letý Hunter. Beau zemřel na mozkový nádor jako 46letý v roce 2015. Z druhého manželství má Biden ještě 39letou dceru Ashley.

Politická minulost

Do Demokratické strany vstoupil v roce 1969, ve stejném roce se stal komunálním politikem v Delaware, kam se jako dítě s rodinou přestěhoval. V roce 1973 se stal poprvé senátorem za tento stát, na svém postu vydržel až do roku 2009. Je aktuálně 18. nejdéle sloužícím senátorem v celých dějinách Spojených států. Mezi lety 2009 a 2017 byl po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy viceprezidentem Spojených států.

Biden byl předsedou a členem několika senátních komisí, dlouhodobě především té pro zahraniční vztahy a také komise pověřené dohledem nad ministerstvem spravedlnosti.

Není to první Bidenův pokus stát se americkým prezidentem. Poprvé svou kandidaturu oznámil již v roce 1987. Ačkoliv jeho kampaň pro získání demokratické nominace na prezidenta začala slibně, zlomila jí vaz kauza ohledně plagiátorství v Bidenových proslovech a další nepřesnosti, které uvedl. Biden nakonec svou kandidaturu stáhnul. Pokud by ale získal nominaci demokratů, postavil by se Georgi Bushovi staršímu, prezidentovi v letech 1989 až 1993. Své štěstí zkoušel i v roce 2008, i tehdy ale skončil ještě při nominačním procesu vzhledem k nízké podpoře.

Program a vize

Klimatické změny, hrozba jaderných konfliktů a obchodních válek, vzestup Číny a agresivní Rusko, miliony migrantů na útěku, útoky na lidská práva a základní svobody. To jsou podle Bidena jedny z největších hrozeb současného světa.

Ve své kampani se také zaměřuje na střední třídu, která je podle něj páteří země. Odkazuje se také na její základní hodnoty – vlastnictví domu, zajištění vzdělání pro děti, být schopný se prosadit a také něco ušetřit. "V Americe, nehledě na váš původ, by neměly být žádné limity v tom, co můžete dokázat," zní jeden ze sloganů jeho kampaně.