Důležité Události

Krátká zpráva

Tragédie na americké základní škole. Útočník zastřelil nejméně tři děti

Americkým Nashvillem otřásla v pondělí ráno obrovská tragédie. Do křesťanské základní školy spojené se školkou vnikl střelec, který zabil nejméně tři děti, uvedl web Sky News. Informace o útočníkovi a jeho motivu zatím nejsou známé. Muž po zásahu policistů zemřel. Žáci a zaměstnanci školy se po tragické události přesunuli do bezpečí blízkého kostela, kde se děti setkaly se svými rodiči.

Krátká zpráva

Maďarsko schválilo vstup Finska do NATO

Maďarsko ratifikovalo vstup Finska do Severoatlantické aliance. Proti hlasovalo pouze šest poslanců. Ve hře je stále i schválení Švédska. Podle tamních médií ale zelenou pravděpodobně jen tak nedostane.

Krátká zpráva

V Libanonu se nedohodli na změně času. Způsobilo to velké zmatky

Obyvatelé Libanonu žijí od neděle ve dvou časových pásmech. To, jaký čas mají na hodinkách, často závisí na jejich náboženství. V zemi obývané podobně velkými skupinami muslimů a křesťanů to způsobuje velký zmatek. Za chaos může muslimský premiér Nadžíb Míkátí, který se rozhodl posunout změnu času ze zimního na letní na 20. dubna, aby tím pro své souvěrce o hodinu zkrátil postní měsíc ramadán. Mnoho křesťanů i firem se ale toto nařízení rozhodlo nerespektovat. A stejně jako v Česku si i tam hodinky seřídili už v neděli, jak byli zvyklí z minulosti.

Z domova

Krátká zpráva

Ostravská koalice přišla o většinu

Ostravský zastupitelský klub hnutí ANO v pondělí opustil Maxim Pachomov. Koalice ANO, SPOLU a Pirátů, která vládne městu, tak přišla o většinu. Klub už dříve opustil primátor Tomáš Macura, za kterého nyní hledá ostravské ANO náhradu.

Krátká zpráva

Civilní ochrana je v katastrofálním stavu. Chybějí masky i kryty, varuje NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil zásadní nedostatky v systému české civilní ochrany. Chybí podle něj kryty, ochranné obleky i plynové masky. Za nedostatečnou úřad označil také informovanost obyvatelstva. Kontrola se týkala peněz vynaložených v letech 2015 až 2021. Ministerstvo vnitra se ale brání, že situace není tak špatná. "Nejvyšší kontrolní úřad prostřednictvím hodnocení použití peněžních prostředků státního rozpočtu velmi necitlivě popisuje jednu ze strategických částí bezpečnostního systému. Tímto velmi úzkým pohledem pak zbytečně snižuje důvěru občanů ve stát," tvrdí ministerstvo. Některé závěry úřadu pak označilo za subjektivní a nepodložené.

Zahraničí

Krátká zpráva

Západ kritizuje přesun jaderných zbraní do Běloruska. Lukašenko ale mlčí

Západ reagoval na rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina rozmístit v Bělorusku jaderné zbraně. Severoatlantická aliance označila Putinův krok za nebezpečný a nezodpovědný a vyzvala jej k jeho přehodnocení. Kdo se naopak k přesunu jaderných zbraní nevyjádřil, byl běloruský prezident Lukašenko. Tamní státní agentura Belta informuje raději o změnách ve vládě a o jarní orbě. Podle vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské ale umístění jaderných zbraní v Bělorusku znamená ohrožení bezpečnosti země a vznik dalších sporů s jejími sousedy.

Krimi

Ekonomika

Zajímavosti

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA