Zpravodajství

Slováci myslivcům zakázali střílet psy a kočky

Slovenští myslivci už v revírech nebudou moci střílet psy ani kočky, jak se jim zamane, píše webový portál deníku Sme. Zakázala jim to úprava zákona o myslivosti, kterou ve středu schválil parlament.

Úprava zakazuje bez výjimky střílet kočky. Psy dovoluje střílet pouze tehdy, pokud nemají obojek nebo postroj. Myslivci měli dosud právo pálit po psech a kočkách téměř bez omezení. Zákon o myslivosti to zdůvodňoval ochranou divoké zvěře.

Tento zákon pochází z éry Československa a v Česku dosud platí téměř beze změn. Myslivecká stráž má podle československé normy právo usmrtit v revíru psa, který mimo vliv pána ve vzdálenosti větší než 50 metrů od nejbližší nemovitosti pronásleduje zvěř; nebo ji vyhledává či stopuje. Nepíše se v ní však o tom, jak rozeznat psa, který stopuje zvěř od psa, který čenichá, aby zmapoval terén. Stráž také nesmí pálit na lovecká, záchranářská nebo služební plemena.

ČTĚTE TAKÉ

Myslivec u Jihlavy zastřelil armádního psa

Kynologové tvrdí, že myslivec, který zastřelil psa, lže

Myslivec tedy podle tohoto zákona mohl psa zastřelit téměř kdykoli. Slováci to teď změnili. Slovenští myslivci proti změně zákona vystupovali. "V sázce je nejen ochrana lovné zvěře, ale i zpěvného ptactva, které kočky doslova plení," namítal Imrich Šuba z mysliveckého svazu.

Za zastřelení psa půjdou myslivci před soud

Slovenští myslivci ve své ročence píšou, že loni zastřelili 7552 psů a téměř 11 000 koček. "A to jsou jen oficiální čísla, skutečný počet bude mnohem vyšší. Většina z těchto zvířat přitom zahyne zbytečně, nepůsobí žádnou škodu," cituje Sme předkladatele návrhu poslance Jaroslava Suju.

Návrh poslanců měl podporu veřejnosti. Byl reakcí na několik petic. Desítky tisíc Slováků například podepsaly petici spolku Psí duše.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz