Zajímavosti

Mají doma 12 vzácných papoušků a venčí je na Václaváku! VIDEO

Půjdete-li někdy po Václavském náměstí a narazíte na člověka obsypaného papoušky, nešálí vás zrak. Bydlí zde totiž Pavel s Vlaďkou, majitelé mnoha druhů vzácných papoušků. A nebojí se je ukázat veřejnosti, každý den je chodí dokonce venčit do okolních ulic!

"Oni mají rádi pozornost lidí, předvádí se," vysvětluje nám procházky Vlaďka Čarková. V bytě na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice bydlí s partnerem Pavlem už osm let. Doma jim volně poletují papoušci, v obývacím pokoji mají svůj strom a dokonce spolu s majiteli bytu i stolují.

Když je hezky, berou své papoušky po etapách ven na procházku. Do klidné Františkánské zahrady to mají jen pár kroků, a tak nejčastěji míří "venčit" tam. Často chodí ale i na samotný Václavák, tam jejich domácí mazlíčci neuniknou pozornosti zahraničních turistů, a mohou se tak předvádět a poutat tolik žádanou pozornost. "Horší je to v zimě, to chodíme méně, jen když je nad nulou," prozrazuje Pavel Klika.

Pavel s Vlaďkou chovají ve svém bytě v centru Prahy dohromady 12 papoušků. "Jsou to čtyři Ary, čtyři Žakové, tři Kakadu a jeden Eklektus," vyjmenovává Vlaďka Čarková. "Bydlí se nám s nimi dobře, protože papoušky milujeme," dodává. K chovu se paní Čarková dostala už jako malá, když si její tatínek převzal Andulky od svého nemocného kamaráda. Od té doby jsou papoušci nedílnou součástí jejího života.

Každý papoušek Pavla a Vlaďky je povahově trochu jiný a jak sami chovatelé říkají, mají rádi všechny. Když by ale některého z nich měli vyzdvihnout, je to určitě Žako Charlie. "Umí mluvit ve více jazycích, umí česky, anglicky, německy a rusky. Z některých dalších jazyků umí ještě nějaká slovíčka, je velmi inteligentní, sebevědomý a má respekt i u ostatních papoušků," vyjmenovává Charlieho přednosti Pavel Klika.

O tom se přesvědčujeme hned záhy. Charliemu dáváme před zobák mikrofon a on bez váhání vypálí: "Hello! How are you? " A ani v češtině Charlie nezaostává, podle slov majitele umí přes 400 českých vět. Samotných slovíček v češtině umí o něco méně, kombinuje je totiž do různých vět.

Denní režim Pavla a Vlaďky se točí kolem papoušků, vše se podřizuje jejich potřebám. "Když někam odcházíme, musíme vždy naplánovat, jak dlouho budeme pryč, aby se nám nestalo, že přijdeme a papoušek se nám mezitím oškube," vysvětluje Pavel Klika. Jinak se neustále dokola krmí, venčí a uklízí. "Je to práce od rána do večera," dodává.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz