Sochy

Proč mají sochy tak malé penisy? Historici to konečně vysvětlili!

Proč mají sochy tak malé penisy? Historici to konečně vysvětlili!
Zdroj: Profimedia

Napadlo to asi každého, kdo někdy navštívil galerii umění. Klasické sochy mužů jsou sice krásné, z pohledu moderní ženy jim ale "něco" chybí. A historici konečně prozradili proč!

Klasické sochy symbolizují ideál mužské krásy. Postavy jsou vždy vysportované, tělo mají svalnaté a vlasy husté, nemluvě o dokonalých rysech tváře. Když se ale podíváme o něco níž, už to podle dnešních měřítek tak perfektní není.

Zvláště patrné je to na soše Davida, kterého vytesal Michelangelo podle biblického hrdiny. Samotná skulptura přitom měří přes 5 metrů. Není to ale jen David, podobným "nedostatkem" trpí i další sochy a návštěvníci muzeí si toho všímají.

Existuje ale jednoduché, i když trochu překvapivé vysvětlení. Na svém blogu se s ním svěřila historička umění Ellen Oredssonová. Jeden ze čtenářů jí totiž poslal dotaz "proč mají všechny sochy tak malý penis", o němž si myslel, že je opravdu hloupý.

Oredssonová ale reagovala, že žádný dotaz není hloupý a odpověď na tuto otázku je naopak velmi zajímavá. Malá přirození mužských soch mají dva důvody. Zaprvé - pyje jsou zobrazovány v klidovém stavu, proto se jeví ještě menší.

Související obsah

Mnohem důležitější je ale druhý důvod. "Kulturní hodnoty, týkající se mužské krásy, byly dříve naprosto odlišné. Dnes jsou velké penisy vnímány jako cenné a mužné, tehdy byly ale upřednostňovány ty malé," vysvětlila historička.

Velká přirození totiž především v antickém Řecku souvisely s negativními vlastnostmi - pošetilostí, chtíčem i ošklivostí. "Ideální Řek byl přitom racionální, intelektuální a autoritativní. Malý penis představoval schopnost zůstat chladně logický," dodala Oredssonová.

Klasické Řecko pak ovlivnilo sochařské ztvárnění mužského těla v následujících dobách. "I přesto existují staré sochy s velkými penisy. Zobrazují ale divoké a chlípné muže," doplnila historička. Větší přirození proto najdeme na Satyrech, bohu mužské plodnosti nebo postavách, které byly napůl zvířaty.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Skandál na Slovensku: Socha nahého muže se stojícím penisem budí pohoršení

Socha Cristiana Ronalda mu není podobná. A největší rozdíl je mezi nohama

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz