TV Nova slaví 25 let

Nova začala vysílat Kolotoč a do Česka přijela královna Alžběta II.

Máme pro vás další díl seriálu k pětadvaceti letům televize Nova. V tom si postupně připomínáme každý rok její historie. A tentokrát si připomeneme třetí rok fungování, tedy rok 1996.

Volební rok 1996 a první volby v samostatném Česku znamenaly zlom v polistopadovém politickém vývoji. Schylovalo se ke střetu dvou politických stran, které poté na více než dekádu střídavě opanovávaly politickou scénu. Poprvé se utkali tehdejší premiér za ODS Václav Klaus a šéf ČSSD Miloš Zeman. Ten v předvolební kampani projel republiku slavným autobusem Zemákem.

S výsledkem devětadvacet a šestadvacet procent nakonec těsně zvítězili občanští demokraté. Neměli ale dostatek hlasů, aby složili koalici. Menšinová vláda ODS, ODA a KDU-ČSL tak nakonec vznikla díky podpoře sociálních demokratů. Ti opustili při hlasování o důvěře sál a získali post předsedy sněmovny pro Miloše Zemana.

V březnu 1996 poprvé přiletěla do České republiky anglická královna Alžběta II. se svým manželem. Její návštěvu provázela rozsáhlá bezpečností opatření kvůli obavám z útoku teroristické organizace IRA. Panovnice povečeřela na Pražském hradě, kde ochutnala svíčkovou, prošla se po Karlově mostě a navštívila i Brno.

Šestý rok devadesátých let byl bohatý i v kultuře. Poprvé a naposledy v Praze vystoupil i Michael Jackson, který u nás odstartoval své turné History. Vystoupení navštívilo 120 tisíc lidí. Premiérový koncert v Holešovicích odehráli taky australští AC/DC. A v programu televize Nova se poprvé objevil úspěšný seriál Hospoda a soutěž Kolotoč.

Mimořádně úspěšný byl rok 1996 pro české sportovce. Hokejisté na Mistrovství světa ve Vídni porazili ve finále tým Kanady 4:2 a přivezli zlatou medaili. Jen o stupínek níž skončili fotbalisté na Mistrovství Evropy v Anglii, když až ve finálovém prodloužení podlehli Německu 2:1.

Na olympiádě v Atlantě se našim reprezentantům podařilo vybojovat hned jedenáct medailí, nejúspěšnější byli kanoisté s třemi zlatými a dvěma stříbrnými. Hrdinou výpravy se stal oštěpař Jan Železný, který hodem dlouhým 98,48 metrů vybojoval vedle zlaté medaile také dodnes nepřekonaný světový rekord.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz