TV Nova slaví 25 let

Čtvrtý rok vysílání Novy: Ničivé povodně a stávka na železnici

V dalším díle seriálu k pětadvaceti letům televize Nova si připomeneme čtvrtý rok jejího vysílání. Tedy rok 1997. Českou společností se však v tomto roce slovy Václava Havla šířila blbá nálada.

Začátek roku poznamenala série stávek. Železničáři protestovali proti vedení Českých drah a jejich údajně nesystémovým krokům na železnici. To zaskočilo tisíce cestujících, kteří museli zvolit náhradní dopravu.

Čtyřdenní stávka železničářů se ztrátou zhruba miliardy korun se řadí k těm nejdražším v naší historii. Nestávkovalo se ale jen na železnici. Protestovali také pedagogové základních a středních škol. Řetězovou stávkou chtěli vyjádřit nespokojenost se svými platy.

Hospodářské problémy, které v roce 1997 zasáhly republiku, znamenaly přijetí úsporných balíčků a velké škrty v rozpočtu. Menšinová vláda ODS, ODA a KDU-ČSL nebyla jednotná a v občanské demokracii navíc sílila opozice vůči autoritativnímu vedení strany Václavem Klausem.

Kvůli neprůhlednému financování strany a údajnému zatajování majetku Václava Klause ve Švýcarsku vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip předsedu strany k rezignaci. Události se začalo přezdívat Sarajevský atentát. Klaus byl totiž zrovna na návštěvě Sarajeva. To rozpoutalo jednu z největších politických krizí současnosti.

Demisí Václava Klause poprvé v dějinách samostatné České republiky padla vláda. Post předsedy ODS ale Klaus uhájil.

O překvapení se ale postaral i prezident Václav Havel, když se na začátku roku oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou. Skromný obřad se jim podařilo utajit.

O poznání méně překvapivé bylo, když prezident ohlásil svou kandidaturu na další funkční období. Překvapením nebyla ani jeho radost, když se z jeho dobré přítelkyně a pražské rodačky Madelaine Albrightové stala první americká ministryně zahraničí v dějinách.

Související obsah

V létě zasáhly Moravu, Slezsko a východní Čechy několik dní trvající intenzivní srážky. Především řeky Morava a Odra s jejich přítoky začaly pustošit své okolí. V té době ještě neexistovaly protipovodňové zábrany, řada koryt vodních toků byla značně zanedbaná. Výsledkem byla třítýdenní potopa, kdy se pod vodou ocitla centra jako Ostrava, Olomouc, Přerov či Otrokovice.

Symbolem katastrofy se stala hanácká vesnice Troubky. Její obyvatelé nebyli na záplavy připraveni. Devět z nich tam zemřelo a zničeno bylo 150 domů. Celkem povodně stály život devětačtyřicet lidí, škody byly odhadnuty na 62 miliard korun.

Související obsah

Na konci léta se tragédie nevyhnula ani anglické královské rodině. V Paříži přišla o život princezna Diana, když se se svým partnerem Dodim Al-Fayedem snažili ujet francouzským novinářům. Buckinghamský palác následně zasypaly tuny květin a svíček.

Po pádu z 5. patra pražské nemocnice na Bulovce zemřel spisovatel Bohumil Hrabal. Autor knižních hitů jako Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny a Ostře sledované vlaky. Právě filmová adaptace Ostře sledovaných vlaků byla posledním českým filmem, který získal Oscara. Tedy právě až do roku 1997, kdy si zlatou sošku odnesl film Kolja Jana Svěráka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz