TV Nova slaví 25 let

Česko vstupuje do NATO. V Rusku se k moci dostává Vladimir Putin

V předchozích dnech jsme si připomněli události za posledních pět let. V dalším díle seriálu k pětadvaceti letům televize Nova se posuneme do dalšího roku. Tedy do roku 1999. Ten znamenal pro Českou republiku významný zlom v zahraniční politice.

Prezident Václav Havel totiž 26. února svým podpisem v Trůnním sále Pražského hradu potvrdil vstup České republiky do NATO. "Po mnoha staletích dramatické existence našeho státu, je jeho bezpečnost konečně pevně a dobře zaručena," řekl Havel.

Jeho projev přerušil pískáním aktivista Jan Křeček, kterého nakonec ze sálu musela vyprovodit ochranka. Česká republika, Maďarsko a Polsko se tak jako první země bývalého Východního bloku, staly členy Severoatlantické aliance. Ratifikační listiny předal Madeleine Albrightové, šéfce americké diplomacie, ministr zahraničí Jan Kavan.

Vláda premiéra Miloše Zemana rozhodla o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Jednání trvalo přes pět hodin, 11 ministrů bylo pro, 8 proti. O dostavbu se dlouhodobě zasazoval zejména ministr průmyslu Miroslav Grégr, který si tím vysloužil přezdívku atomový dědek. Proti dostavbě Temelína intenzivně vystupovalo sousední Rakousko, avšak bez většího úspěchu.

Na přelomu prázdnin jsme po celé republice mohli sledovat úplné zatmění Slunce. Zatímco pozorovatele z pražských ulic vyhnaly dešťové přeháňky, v Českých Budějovicích si ho užili dosyta.

To na konci prázdnin nastalo dočasné zatmění zase na trhu práce. Nezaměstnanost trhala rekordy, když dosáhla hranice devíti procent.

Nejvíce nezaměstnaných, téměř 19 %, evidoval okres Most. Koncem listopadu ztratil práci i ministr financí Ivo Svoboda. Kriminalisté ho obvinili, že spolu s Barborou Snopkovou zpronevěřili miliony korun, určené pro továrnu na dětské kočárky Liberta.

Související obsah

Odsouzen byl na pět let, později se ale dočkal podmínečného propuštění. Celkem za rok 1999 zaregistrovali kriminalisté přes 420 tisíc trestných činů. Tohle číslo nebylo dosud překonáno. Prvenství drží rok 1999 i co do počtu dopravních nehod. Na českých silnicích a dálnicích došlo k celkem 225 690 dopravním nehodám, což je dodnes nejvíc od Sametové revoluce.

Dlouho nepřekonaný byl i zlatý hattrick českých hokejistů z let 1999-2001. První krok ke třem zlatým medailím z mistrovství světa v řadě, udělali naši hráči v Norsku, kde ve finále porazili Finsko.

V programu televize Nova se poprvé objevil populární soutěžní pořad Natočto. Moderátor Petr Rychlý v něm divákům představoval vtipné domácí záběry od lidí z celého světa.

Související obsah

Konec roku 1999 znamenal konec i pro ruského prezidenta Borise Jelcina, který se vzdal úřadu. Svou rezignaci sdělil v televizním projevu a výkonem prezidentské funkce pověřil premiéra Vladimira Putina. Ten ji od přelomu milénia s výjimkou jednoho volebního období, zastává dodnes.

Začátek nového tisíciletí ani velké silvestrovské oslavy, už nespatřil populární spisovatel a významný představitel českého skautského hnutí Jaroslav Foglar. Jeho nejznámější knihy Hoši od bobří řeky, Rychlé šípy nebo Záhada hlavolamu zůstanou ale na věky nedílnou součástí každé chlapecké knihovny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz