TV Nova slaví 25 let

Přišla nová vláda, pak Česko spláchla povodeň. To byl rok 2002

V dalším díle seriálu k 25 letům vysílání TV Nova si připomeneme devátý rok jejího vysílání. Rok 2002. Česko pustošily ničivé povodně. Do čela země se postavila nová vláda a fanoušci sportu oslavovali akrobatického lyžaře Aleše Valentu.

Rok 2002 přinesl jednu z největších přírodních katastrof naší moderní historie. Vytrvalé deště zasáhly republiku 7. srpna a rozvodnily některé jihočeské toky. Devastující vlna přišla ale až o pět dní později. Pod vodou se rázem ocitly jižní, střední a severní Čechy. Velká voda pustošila i Moravu, která se ještě ani nestihla vzpamatovat z povodní v roce 1997.

Šest krajů vyhlásilo nouzový stav. Tisíce záchranářů a dobrovolníků evakuovali ohrožené oblasti, dešti navzdory. Své domovy musí postupně opustit přes 225 000 lidí. Pod vodou se ocitla města jako Plzeň, České Budějovice a Praha, kde byl naměřen stonásobně vyšší průtok, než obvyklý – 5300 m3/s. Bilance byla děsivá, ničivá vlna zasáhla přes 750 obcí, vyžádala si sedmnáct lidských životů a změnila zasažené oblasti k nepoznání.

Zkázu přinesla i pražské zoologické zahradě, kde přišlo o život přes 130 zvířat. Symbolem se stal lachtan Gaston, kterého voda donesla až do Německa, kde vyčerpáním uhynul. Celkové škody přesáhly hranici 73 mld. Kč, z toho 7 mld. padlo na opravy pražského metra.

Související obsah

Katastrofou skončila i letecká přehlídka v ukrajinském Lvově, kterou na místě sledovalo přes deset tisíc diváků. Letoun Su-27 nezvládl jeden z manévrů a zřítil se mezi diváky, kde narazil do dalšího stroje. O život přišlo 77 lidí, dalších 500 jich bylo zraněno.

Rok 2002 ale přinesl i veselejší zprávy. Olympijské hry v Salt Lake City skončily pro českou výpravu úspěšně. Zlatou medaili si domů odvezl akrobatický skokan Aleš Valenta. Kateřina Neumanová skončila v běhu na lyžích třetí, po diskvalifikaci ruských závodnic kvůli dopingu však dodatečně obdržela dvě stříbrné medaile. Jednu za stíhací závod a druhou z běhu na 15 kilometrů volnou technikou.

Související obsah

V roce 2002 jsme se řádně naběhali my všichni do volebních místností, běželi jsme hned třikrát. Konaly se totiž volby do Poslanecké sněmovny, zastupitelstev obcí i Senátu. Zatímco vítězem senátních voleb se stala ODS, která získala 9 senátorských křesel oproti 7 křeslům ČSSD, volby do Poslanecké sněmovny opanovala sociální demokracie. Ta získala ve dvousetčlenném zákonodárném sboru 70 mandátů. Následovala ji ODS s 58 křesly a KSČM s 41 mandáty.

Předsedou vlády se stal Vladimír Špidla, v opoziční smlouvě pokračovat odmítl. Sestavil tak koalici ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, která disponovala těsnou většinou 101 hlasu.

Střídání nenastalo jen ve Strakově akademii. V čele předsedy ODS vystřídal Václava Klause Mirek Topolánek, který o jedenáct hlasů porazil favorizovaného Petra Nečase. Výměna nastala také v čele českých radnic. Do křesla pražského primátora zamířil Pavel Bém, který nahradil dosavadního primátora Igora Němce. V čele radnice vydržel až do roku 2010.

Související obsah

Rok 2002 znamenal odchod velkých hereckých jmen. Zemřel totiž komik a bavič Felix Holzman a herec Vlastimil Brodský, který spáchal sebevraždu. S jedním ze svých členů se musela rozloučit i britská královská rodina. Ve 101 letech zemřela matka královny Alžběta II. - královna matka. O tom všem jsme vás informovali v Televizních novinách, ke kterým v roce 2002 přibyl i publicistický pořad Střepiny, které dodnes shrnují nejdůležitější kauzy uplynulého týdne.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz