TV Nova slaví 25 let

Rok 2003: Přišel nový prezident a Češi si odhlasovali vstup do EU

Jubilejním 10. rokem vysílání TV Nova byl rok 2003. Na Hrad usedl nový prezident. Česko zasáhla jedna z nejhorších nehod autobusů, Ameriku pak zkáza raketoplánu Columbia. Češi v červnu rozhodli o vstupu do EU. Suché horké léto pak potrápilo nejen zemědělce.

Rok 2003 začal střídáním stráží na Pražském hradě, prezidentu Havlovi totiž skončil druhý mandát. Vybrat jeho nástupce se snažili poslanci a senátoři na společné schůzi obou komor parlamentu, která začala 15. ledna ve Vladislavském sále, ale neúspěšně. Zákonodárci se na žádném z navrhovaných kandidátů nedokázali shodnout, i když jich postupně navrhli celkem sedm.

Úspěšná se ukázala být až třetí volba, která se konala koncem února. V té době už byla republika bez prezidenta, Václavu Havlovi totiž skončilo funkční období. Vítězství si nakonec připsal, i díky hlasům komunistických zákonodárců, Václav Klaus, který porazil filozofa Jana Sokola. Dlouhý proces volby vedl k prvním vážnějším úvahám o zavedení přímé volby prezidenta do ústavního systému.

Nově zvolený prezident složil 7. března prezidentský slib, i přesto, že ho při podpisu zradilo pero. Klaus byl ale na takovou situaci připraven a nevyvedla ho z míry.

O den později došlo u osady Nažidla na Českokrumlovsku k jedné z nejtragičtějších dopravních nehod naší historie. Patrový dálkový autobus najel do protisměru a převrátil se ze sedmimetrového srázu. Na místě zahynulo 17 cestujících, další dva zemřeli v nemocnici.

Související obsah

Katastrofou skončil také návrat raketoplánu Columbia na zemský povrch. Několik minut před plánovaným přistáním ztratila NASA s posádkou kontakt, poté se raketoplán rozpadl nad Texasem ve výšce 63 km. Na místě zahynulo všech sedm členů posádky.

Češi si poprvé vyzkoušeli hlasování v celostátním referendu, když rozhodovali o přistoupení Česka k Evropské unii. Svým hlasem přispělo přes padesát pět procent oprávněných voličů, z nichž více než 77% procent hlasovalo pro přistoupení k Unii. Výsledky referenda potvrdil prezident Klaus ještě v červenci.

Související obsah

Ani v roce 2003 se Česku nevyhnuly rozmary počasí. Ničivé povodně z roku 2002 vystřídalo v létě extrémní sucho. Voda chyběla ve studních, řekách i přehradách. Hladina Orlické přehrady klesla až o deset metrů. Kvůli extrémní situaci byl zakázán vstup do některých lesů. Rozsáhlé lesní požáry zasáhly například vojenský prostor Libavá na Olomoucku nebo les u Staré Boleslavi. S nedostatkem vody se potýkali hlavně zemědělci.

Sklizeň obilovin se oproti předešlému roku snížila o 16%, u brambor to bylo o 18%. Obrovské ztráty zaznamenali i rybáři, jen v Moravskoslezském kraji uhynuly tisíce ryb. Extrémní sucho netrápilo jen Česko, ničivé požáry zasáhly Afriku a Ameriku. Naopak v Číně začali napouštět přehradu Tři soutěsky, největší hydroelektrárnu na světě. Je dlouhá téměř 650 km a její napouštění si vynutilo přestěhování téměř 1 300 000 lidí.

Související obsah

Rok 2003 byl přelomový pro českého lékaře a amatérského sběratele fosilií Michala Moučku. U Kutné Hory totiž objevil stehenní kost dinosaura, který na našem území žil před 94 miliony lety. Nalezený fragment patřil býložravci, dlouhému maximálně 4 a vysokému maximálně 2 metry, kterému se dnes říká Burianosaurus k uctění památky českého výtvarníka Zdeňka Buriana.

Ještě větší pocty se v závěru roku 2003 dočkal fotbalista Pavel Nedvěd. Jako druhý Čech v historii zvedl nad hlavu Zlatý míč a stal se tak nejlepším fotbalistou Evropy.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz