Domácí

Televize Nova slaví 25. výročí, tohle se vysílalo před 15 lety

Je tu další díl našeho seriálu k 25 letům televize Nova. První česká celoplošná soukromá televizní stanice začala vysílat 4. února 1994. Dnes pro vás máme souhrn toho, co jsme vysílali před 15 lety, tedy v roce 2004.

S rokem 2004 přišel zásadní zlom v české zahraniční politice. Prvního května úderem půlnoci jsme v pátém rozšíření vstoupily spolu s Polskem, Slovenskem a dalšími zeměmi do Evropské unie. Ta se tak rozrostla z 15 na 25 zemí.

Oslavy vyvrcholily setkáním ústavních činitelů ve Španělském sále Pražského hradu.

Volby do Evropského parlamentu si svoji premiéru odbyly 11. a 12. června. Nepříliš zajímavou kampaň oživilo několik pikantních momentů. Do europarlamentu chtěl totiž zamířit i kontroverzní podnikatel Viktor Kožený a bývalá pornoherečka Dolly Buster, která se rozhodla kandidovat na kandidátce Nezávislé erotické iniciativy. Ani to ale k většímu zájmu nevedlo. Hlasování se zúčastnilo jen 28,32 % oprávněných voličů.

Vítězství si připsala ODS, která získala devět mandátů následovaná KSČM se šesti. Pro vládnoucí ČSSD skončily volby debaklem, získala jen dva mandáty. Drtivá porážka v evropských volbách znamenala konec pro premiéra Vladimíra Špidlu. Po demisi vlády se rozhodl odstoupit i z nejvyššího stranického postu. Bez práce ale dlouho nezůstal, zamířil do Evropské komise. V čele vlády ho vystřídal první místopředseda sociální demokracie Stanislav Gross. Ten se ve svých 34 letech stal nejmladším premiérem v historii naší země.

Související obsah

Změny nastaly také v armádě. Po více než 140 letech skončila povinná vojenská služba. Posledních 1200 mladíků narukovalo do kasáren koncem března.

Rušno bylo i za našimi hranicemi. Světlo světa spatřila v roce 2004 sociální síť Facebook. Z původně studentské sítě vytvořené Markem Zuckerbergem a Eduardem Saverinem na Harvardově univerzitě se stal světový fenomén. Počet uživatelů se loni vyšplhal na 2,2 miliardy. Americkým prezidentem se podruhé stal George W. Bush a výsledek byl opět velmi těsný. Nového prezidenta si zvolili i naši slovenští sousedé. Stal se jím Ivan Gašparovič,který porazil Vladimíra Mečiara.

Katastrofou skončilo zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo sérii ničivých tsunami. Ty naprosto zdecimovaly pobřeží Srí lanky, Indie a Thajska. Smrtící vlna, která místy dosahovala výšky až 30 metrů, připravila o život přes 230 000 lidí. Dodnes jde o třetí nejsilnější zemětřesení zaznamenané seismografem.

Katastrofa se nevyhnula ani Česku. Na železničním přejezdu u Prostějova se střetlo vojenské nákladní auto s rychlíkem. Při tragické nehodě zahynulo pět vojáků speciální jednotky.

Související obsah

Rok 2004 ale přinesl i řadu úspěchů. Česká olympijská reprezentace si z Atén odvezla celkem devět medailí. Zlatý kov vybojoval desetibojař Roman Šeberle. Stříbrné medaile si domů odvezl tým veslařů - Kopřiva, Hanák, Karas a Jirka, jachtařka Lenka Šmídová a sportovní střelkyně Lenka Hyková.

Dařilo se nám i na Mistrovství Evropy ve fotbale, kde se o bronzovou medaili podělil český tým s mužstvem Nizozemska.

Rozloučit jsme se ale museli s řadou hereckých legend. V 67 letech zemřela Helena Růžičková. Ta se nesmazatelně zapsala do paměti diváků jako Marie Škopková z trilogie Slunce seno. Zákeřné leukémii podlehl komik a spisovatel Miloslav Šimek.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz