Domácí

Facka Rathovi nebo nákaza ptačí chřipkou. Takový byl rok 2006

Je tu další díl našeho seriálu k 25 letům televize Nova. Dnes pro vás máme souhrn toho, co jsme vysílali před 13 lety, tedy v roce 2006.

Rok 2006 se zařadil k těm politicky bouřlivým. Volbám do Poslanecké sněmovny předcházela vypjatá předvolební kampaň, v níž se střetly dvě nejsilnější strany v zemi, těmi byly ODS a vládní ČSSD.

A nezůstalo jen u slovních přestřelek. Svérázně si s tehdejším ministrem zdravotnictví Davidem Rathem vyřídil účty bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek, který Ratha na setkání zubařů udeřil do hlavy. Český politický slovník tak obohatil o spojení "facka od Macka".

Šrám na tváři utrpěl i místopředseda KSČM Jiří Dolejš, kterého před Sněmovnou napadli a zbili tři mladíci.

Do předvolební kampaně se nečekaně zapojil i ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, který čtyři dny před volbami předstoupil před členy sněmovního braného výboru se zprávou o pronikání organizovaného zločinu do státní zprávy.

Související obsah

Do volebních místností jsme zamířili 2. a 3. června. Vítězství si připsala ODS, která získala 81 mandátů, následovala ČSSD s 74 poslaneckými křesly. Do Sněmovny se poprvé v historii podívala i Strana zelených, která získala 6 mandátů.

Prezident Klaus pověřil sestavením vlády předsedu ODS Mirka Topolánka. Získat důvěru pro svou jednobarevnou vládu se mu ale nepodařilo. Poprvé v naší novodobé historii tak vláda nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. 8. listopadu si proto Topolánek zašel pro pověření na Hrad ještě jednou.

Rok 2006 přinesl řadu sportovních úspěchů. Ze zimních olympijských her v Turíně jsme si domů odvezli čtyři medaile. O zlatou a stříbrnou se postarala Kateřina Neummannová v běhu na lyžích. Ve stejné disciplíně vybojoval stříbrný kov i Lukáš Bauer. Bronzovou medaili si domů odvezli čeští hokejisté. A nezůstalo jen u ní. Na Mistrovství světa v Rize náš tým vybojoval stříbro poté, co ve finále podlehl Švédům 0:4. Další medailový úspěch zaznamenal Jakub Janda, ten si z Turné čtyř můstků odvezl zlato.

Vítězství, si připsala i Taťána Kuchařová, která vyhrála v soutěži krásy Miss world a stala se tak první Češkou s titulem nejkrásnější ženy světa.

V polovině roku začal na českých silnicích platit nový bodový systém. Každý dopravní přestupek policisté odměnili určitým počtem trestných bodů. Kdo nasbíral plný počet, musel se s řidičákem rozloučit a zasednout znovu do autoškoly.

Rok 2006 by nejradši z paměti vymazali ornitologové, poprvé se u nás totiž objevila ptačí chřipka. Nebezpečný virus H5N1 byl potvrzen u uhynulých labutí na jihu Čech. Smolný rok zažila i planeta Pluto, kterou astronomové na mezinárodním setkání v Praze vyřadili ze seznamu planet sluneční soustavy a přepsali tak učebnice.

Související obsah

Závěr roku upřel pozornost k nemocnici v Havlíčkově Brodě. Prvního prosince zatkla policie zdravotníka Petra Zelenku. Soudy Zelenkovi prokázaly sedm vražd a deset ve stádiu příprav. Do vězení ho poslali s doživotním trestem.

Svědkem nájemné vraždy se staly pražské ulice. Kontroverzního podnikatele Františka Mrázka zavraždil před sídlem jedné z jeho firem zřejmě nájemný střelec.

Trestu smrti se nevyhnul Saddám Husajn, kterého odsoudil irácký tribunál za podíl na masakru 148 šíitů.

Na obrazovkách TV Nova se objevil seriál Místo v životě a dokumentární pořad 112 v ohrožení života.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz