TV Nova

Kuřim, rekordní krádež i záměna dětí! Tím žilo Česko v roce 2007

Rok 2007 přinesl České republice novou vládu, premiérem se stal Mirek Topolánek. Otřesnou kauzu řešila jihomoravská policie v květnu, kdy bylo odhaleno strašlivé týrání dvou chlapců v Kuřimi. Rok 2007 se zapsal do dějin kriminalistiky i největší krádeží v českých dějinách.

Začátkem roku 2007 se Česká republika dočkala po sedmi měsících od voleb nové vlády. Tu sestavil Mirek Topolánek spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených. Kabinet získal důvěru Sněmovny 24. března poté, co mu k ní dopomohli dva přeběhlíci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří při hlasování opustili sál. Vláda tak získala důvěru v poměru 100 ku 97 hlasům.

Ani v roce 2007 se nám nevyhnuly přírodní katastrofy. Přes Evropu se prohnal orkán Kyrill a zanechal za sebou spoušť. Na většině území republiky dosahoval vítr rychlosti 77 km/h, na Sněžce naměřili meteorologové dokonce 216 km/h, což je na našem území dosavadní rekord. Vláda vyhlásila v pěti postižených krajích nouzový stav. Téměř milion lidí se potýkalo s výpadky elektřiny.

Ochromená byla vnitrostátní i mezinárodní doprava. Ničivý živel si v celé Evropě vyžádal 48 lidských životů, v Česku na následky silného větru zahynuli čtyři lidé. Celkové škody byly odhadnuty na téměř 154 miliard korun.

Související obsah

V květnu otřásl českou veřejností případ dvou týraných chlapců z Kuřimi. Náhodou ho odhalil jeden ze sousedů, když se pokoušel spustit novou videochůvičku a naladil záběry z vedlejšího domu, na kterých byl nahý spoutaný chlapec. Při zkoumání vyšlo najevo, že skupina šesti lidí, včetně jejich matky Kateřiny Mauerové, týrala děti od léta roku 2006. Bratry zavírali do klecí, bili je, řezali a pálili cigaretovými nedopalky. Soud jim dohromady vyměřil celkem 47 let za mřížemi, dnes už jsou všichni pachatelé na svobodě.

Rok 2007 se zapsal do dějin kriminalistiky i největší krádeží svého druhu v českých dějinách. Bezpečnostní agentuře ukradl její zaměstnanec František Procházka s komplicem přes půl miliardy korun. Dodnes nikdo neví, zda pachatel přišel o život, nebo si někde užívá pohádkového bohatství.

Nesmazatelně se rok 2007 zapsal do paměti dvěma rodinám, jejichž děti přišly na svět v Třebíčské nemocnici. Nemocniční personál totiž obě dívenky zaměnil. Rodiče si toho všimli až po několika měsících - poté, co si jeden z otců nechal udělat testy otcovství. A nestačil se divit, dítě totiž nebylo jeho. Dívenky si oba páry vyměnily na sklonku roku a třebíčskou nemocnici zažalovali o tučné odškodné.

Související obsah

Obrovský úspěch slavili čeští sportovci. Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na mistrovství světa dvě zlaté medaile, když převálcovala své soupeřky na tří a pětikilometrové trati. Mistrovství světa v alpském lyžování zase opanovala Šárka Záhrobská, která si domů odvezla rovněž zlatou medaili. Naopak o skandál se postarali čeští fotbalisté, když na hotelovém pokoji oslavovali narozeniny Tomáše Ujfalušiho a asistovalo jim u toho několik prostitutek.

O rozruch se postaral vítěz architektonické soutěže na budovu Národní Knihovny. Návrh připomínající zelenou chobotnici od českého architekta Jana Kaplického ale dodnes postaven nebyl.

A rušno bylo i na Pražském hradě, který podruhé navštívil americký prezident George Bush. Tématem prezidentské návštěvy byla i výstavba americké protiraketové základny v Brdech, na kterou ale nikdy nedošlo.

Související obsah

Tento svět opustili v roce 2007 zpěvák Karel Černoch a hudební skladatel Karel Svoboda, který ve svém domě spáchal sebevraždu.

Zásadní změna nastala na obrazovkách Televize Nova. Redakce zpravodajství a publicistiky se přestěhovala do jednoho z nejmodernějších newsroomů v Evropě. Diváci si tak mohli od 14. října vychutnat nejen Televizní noviny ve vysokém rozlišení a z nového studia.

TV Nova, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz