Domácí

Rok 2008 přinesl konec haléřů nebo zatčení Fritzla v Rakousku

Je tu další díl našeho seriálu k pětadvaceti letům televize Nova. Dnes pro vás máme přehled toho, co jsme vysílali před 11 lety, tedy v roce 2008.

Rok 2008 začal ve Španělském sále Pražského hradu společnou schůzí obou komor parlamentu, která volila novou hlavu státu. V prezidentském souboji se utkali jen tři kandidáti - úřadující prezident Václav Klaus, ekonom Jan Švejnar a europoslankyně Jana Bobošíková, která ale kandidaturu před samotnou volbou stáhla.

Vítězství si nakonec ve veřejném hlasování připsal Václav Klaus, pro kterého hlasovalo 141 z 279 zákonodárců. Klaus se tak do historie naší země zapsal jako poslední prezident zvolený v nepřímé volbě. Prezidentský slib složil 7. března ve Vladislavském sále.

Nového prezidenta volili také za oceánem, kde souboj o prezidentské křeslo svedli demokrat Barack Obama a republikán John McCain. Vítězství si nakonec připsal Obama, který získal 52,92 % hlasů a stal se tak prvním Afroameričanem, který zamířil do Bílého domu.

Pozornost světa se zaměřila i na sousední Rakousko, kde policie zatkla Josefa Fritzla. Ten od roku 1984 věznil ve sklepě svého domu dceru Elisabeth. Tam ji pravidelně znásilňoval a zplodil s ní sedm dětí. Jedno z nich zemřelo, tři žily s matkou ve sklepení a ostatní přímo v domě. V době uvěznění bylo Elisabeth 18 let, osvobození se dočkala až ve věku 42 let. Fritzla odsoudily rakouské soudy na doživotí.

Související obsah

Ale zpátky domů. Hlouběji do peněženky si museli v roce 2008 sáhnout pacienti. Platit se začalo za návštěvu lékaře, recepty a pobyt v nemocnici. To se nelíbilo poslancům ČSSD a KSČM, kteří se dožadovali zrušení poplatků u Ústavního soudu. S úspěchem se ale nesetkali.

I v roce 2008 jsme vyrazili do volebních místností, konaly se totiž senátní a komunální volby. V obou si připsala drtivé vítězství sociální demokracie, která tak přebarvila mapu republiky na oranžovou. Pro vládní ODS volby skončily debaklem.

Neštěstím skončila cesta mezinárodního vlaku Eurocity. Ve Studénce na Novojičínsku se na soupravu jedoucí přes 120 kilometrů v hodině zřítila část nového mostu, který stavebníci zrovna vysouvali přes trať. Při nehodě zemřelo šest lidí, sedmý podlehl těžkým zraněním v nemocnici. Dalších sedmdesát lidí bylo zraněno.

Nehoda ochromila také dálnici D1, kde kolem stého kilometru havarovalo 116 aut. Dálnice se rázem stala v obou směrech zcela neprůjezdnou. Rozsáhlé kolony dočasně na silnicích uvěznily na dvacet tisíc lidí.

Tragicky skončil mandát českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, který se stal obětí teroristického útoku. Útočníci odpálili před hotelem, ve kterém velvyslanec pobýval, nákladní automobil s více než půl tunou výbušnin.

Související obsah

Plameny zachvátily také pražský Průmyslový palác. Popelem lehlo celé levé křídlo budovy, vyšetřování ukázalo, že požár zavinil elektrický vařič v jednom ze stánků.

S rokem 2008 nastal konec haléřů v českých peněženkách. I přesto zůstalo mezi lidmi zhruba 365 milionů kusů těchto mincí. Platit přestala také papírová dvacetikoruna.

Obrovský úspěch zaznamenali sportovci na olympijských hrách v čínském Pekingu. Vybojovali celkem sedm medailí, z toho tři zlaté. O ty se postarali střelci Kateřina Emmons, David Kostelecký a oštěpařka Bára Špotáková.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz