Narozeniny TV Nova

Rok 2014: Zabití vojáci, obviněný Kramný, olympijské medaile

A je tu další díl seriálu k blížícím se 25. narozeninám TV Nova. V tomto díle si připomeneme nejdůležitější události roku 2014.

Začátkem roku 2014 se Česká republika dočkala po 95 dnech od mimořádných voleb nové vlády. Tu sestavily strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL, a v jejím čele stanul sociální demokrat Bohuslav Sobotka, který předtím ustál pokus od odstranění z čela sociální demokracie, známý jako takzvaný lánský puč.

Krátce potom, co prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry, tak se ostře otřel do Bohuslava Sobotky, vyčítal mu chyby, které našel v oficiálním dokumentu.

Tragicky skončil rok 2014 pro naše vojáky v Afghánistánu. Sebevražedný útočník zabil při bombovém útoku v okolí základny Bagrám četaře Ivo Klusáka, desátníky Libora Ligače, Jana Šenkýře a rotmistry Davida Beneše a Jaroslava Lieskovana. Ten podlehl těžkým zraněním po převozu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Související obsah

Všech pět padlých vojáků vyznamenal prezident Miloš Zeman in memoriam medailemi za hrdinství. Hrdinou se stal i šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou, když bránil spolužačku před útočnicí s nožem vlastním tělem. Svým zraněním nakonec podlehl.

Celým Českem otřásl další případ týrání dětí. Aby se dvaadvacetiletá matka z Českých Budějovic zbavila své tří a půl leté holčičky, namíchala jí do jogurtu jedovatou nemrznoucí směs, která se používá do chladičů aut. Díky včasné reakci jejího otce a záchranářů holička přežila.

Soud poslal matku na patnáct let do vězení. Do vazby zamířil i Petr Kramný, kterého kriminalisté obvinili z vraždy jeho ženy a dcery na dovolené v Egyptě. Vraždit měl elektrickým proudem, od soudu nakonec odešel s trestem 28 let vězení.

Související obsah

Za mříže nastoupil i lobbista Roman Janoušek, poté, co opilý havaroval v pražské Michli. Když řidička nabouraného vozu chtěla nehodu řešit, Janoušek ji srazil a z místa ujel. Nadýchal přes dvě promile.

Na Slovensku si zvolili nového prezidenta, stal se jím podnikatel Andrej Kiska, který porazil předsedu vlády Roberta Fica, a stal se tak čtvrtou hlavou státu od vzniku samostatného Slovenského státu.


Obrovský úspěch zaznamenali čeští olympionici na zimních Olympijských hrách v Soči. Odvezli si z nich celkem osm medailí. Zlatý kov vybojovaly snowboardistka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Související obsah

Naopak neúspěchem skončily v Česku státní maturity, propadl téměř každý pátý student. Vedle matematiky, kterou nezvládlo přes 24 procent žáků, dopadla nejhůře němčina s více než pětinou neúspěšných.


Na závěr roku potrápila Česko ledovková kalamita. Ta ochromila hromadnou dopravu a přerušila dodávky elektrické energie v mnoha regionech.

Rok 2014 znamenal i odchod velkých jmen z hudební scény. Tou otřásla smrt zpěvačky Ivety Bartošové, která se v 48 letech rozhodla spáchat sebevraždu. Svůj život ukončila v kolejišti nedaleko svého bydliště. Ve věku 70 let zemřel také skladatel Petr Hapka.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Narozeniny TV Nova

HISTORICKÝ OKAMŽIK: Lucie Borhyová a Rey Koranteng zavzpomínali na své první setkání! Co si tehdy řekli?

HISTORICKÝ OKAMŽIK: Lucie Borhyová a Rey Koranteng zavzpomínali na své první setkání! Co si tehdy řekli?

Dojemná slova Karla Gotta: Pro fanoušky televize Nova má to nejúžasnější přání! VIDEO

Dojemná slova Karla Gotta: Pro fanoušky televize Nova má to nejúžasnější přání! VIDEO

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz