TV Nova

Rok 2015: Islámský teror, migrační krize, záchrana Hanči a Tonči

Rok 2015 se nesl v duchu bojů se samozvaným Islámským státem. Jaké další důležité události se v tomto roce odehrály? Připomeňte si to v bilanční reportáži k 25. narozeninám televize Nova.

Hned začátkem roku otřásl celým světem útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Ten si vyžádal 12 mrtvých a deset zraněných.

V reakci na masakr vyhlásila Paříž nejvyšší stupeň ohrožení. A to ještě nikdo netušil, že v půlce listopadu udeří islámští teroristé znovu a zaútočí hned na několika místech francouzské metropole. Mrtvých bylo 130, zraněných více než 360.

Tragédie se nevyhnuly ani Česku. Druhou největší masovou vraždu v české historii spáchal v restauraci Družba v Uherském Brodě Zdeněk Kovář. Zastřellil osm lidí, jednoho člověka těžce zranil. Pak zabil sebe.

Související obsah

Tragicky skončila také jízda pendolina, které se ve Studénce střetlo na přejezdu s kamionem, jehož řidič nedbal světelné signalizace. O život přišli tři lidé, dalších 17 se zranilo.

Polského řidiče, který srážku zavinil, poslal soud na 8,5 roku do vězení. Katastrofou skončil i let airbusu do německého Düsseldorfu - pilot Andreas Lubitz letoun schválně navedl do horského masivu. Zahynulo všech 150 lidí na palubě.

V roce 2015 vrcholila migrační krize. Členské státy EU přijely přes jeden a čtvrt milionu žádostí o azyl. Nad Pražským hradem také zavlály místo prezidentské standardy obří červené trenýrky, které tam vyvěsili členové skupiny Ztohoven. Kauza se uzavřela v polovině loňského roku, kdy nechal prezident Miloš Zeman trenýrky slavnostně spálit.

Související obsah

V roce 2015 také navždy odešel legendární herec Lubomír Lipský, expremiér Stanislav Gross a zachránce převážně židovských dětí, sir Nicholas Winton.

Světlo světa naopak spatřila princezna Charlotte, druhé dítě prince Williama a vévodkyně Kate. A slavilo se i v Česku - po letech odkladů se konečně otevřel tunel Blanka, který vyšel na 43 miliard korun..

Související obsah

Důvod k oslavě měly i české turistky Hanča a Tonča, které se podařilo po přibližně dvouletém věznění osvobodit a mohly se tak vrátit domů.

Na obrazovkách TV Nova se poprvé objevil populární detektivní seriál Policie Modrava.

pez, TV Nova, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz