TV Nova slaví 25 let

Rok 2016: Brexit, Trump, teror a návštěva čínského prezidenta

Hlasování o odchodu Velké Británie z EU, volba nového amerického prezidenta, teroristické útoky v Nice a Bruselu, státní návštěva čínského prezidenta v Česku nebo volby do krajských zastupitelstev. To byly události, které hýbaly rokem 2016.

Rok 2016 se zařadil k těm přelomovým, hlavně kvůli zahraničním událostem. Koncem června se upřela pozornost světa na Velkou Británii, kde se rozhodovalo o jejím setrvání nebo vystoupení z Evropské unie.

Nakonec se neočekávaně vyslovilo 51,9 % voličů pro vystoupení z Evropské unie. V reakci na výsledek referenda premiér David Cameron rezignoval. Nahradila ho ministryně vnitra Theresa Mayová, která o formě brexitu jedná s Evropskou unií dodnes.

K volebním urnám šli voliči i ve Spojených státech. V prezidentských volbách nakonec republikán Donald Trump porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, když získal 304 volitelů a stal se 45. prezidentem Spojených států.

A volby se nevyhnuli ani Česku. Vybírat jsme šli své zástupce do zastupitelstev krajů. Vítězství si připsalo hnutí ANO, které v krajských zastupitelstvech získalo 176 mandátů následované ČSSD se 125 mandáty.

Související obsah

Státní svátek se ve Francii změnil v den smutku a utrpení. Řidič najel s kamionem na promenádě v Nice do davu. Zemřelo 86 lidí, dalších více než 400 osob bylo zraněno. Při přestřelce s policií byl zabit i terorista. Sebevražední atentátníci se odpálili v metru a na letišti v Bruselu. Jejich útok si vyžádal 32 mrtvých.

Rušno bylo i na české politické scéně. Poslanci schválili zavedení elektronické evidence tržeb, od které si vládní koalice slibovala, že vybere více na daních. Pro zákon zvedlo ruku 105 poslanců ze 145 přítomných.

Do Česka přiletěl na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching, který se sešel s prezidentem a s předsedou vlády. Pražský hrad se změnil v pevnost. Byl pod dohledem vrtulníku a stovek policistů. Návštěvu provázely excesy, když policie navštívila FAMU kvůli vyvěšení tibetské vlajky.

Další roky vysílání TV Nova si připomeňte ZDE

Do Prahy zamířil také tibetský duchovní vůdce Dalajláma, který se sešel s ministrem kultury Danielem Hermanem, což se Hradu příliš nelíbilo. U Kanceláře prezidenta skončil dlouholetý šéf protokolu Jindřich Forejt. Rezignoval den poté, co se objevilo kompromitující video, na němž měl být údajně zachycený při užívání tvrdých drog. Hrad uvedl, že Forejt odchází z osobních a zdravotních důvodů.

Rozloučit jsme se museli se sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, která se do paměti národa vryla nejen medailemi, ale i tichým protestem proti sovětské okupaci na olympiádě v Mexiku v roce 1968.

Související obsah

Závěru roku 2016 by patrně nejraději vymazala z paměti tenistka Petra Kvitová. Tu napadl útočník v jejím bytě v Prostějově. Při útoku utrpěla řezná zranění na levé ruce.

Obrazovky TV Nova zaplavila v roce 2016 řada novinek. Odstartovala oblíbená pěvecká show Tvoje tvář má známý hlas, Mise nový domov, vědomostní soutěž Co na to Češi? a seriál Na vodě.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz