Domácí

Podvodníci umí krást i nemovitosti! Bránit se dá několika způsoby

Podvodníci umí krást i nemovitosti! Bránit se dá několika způsoby
Zdroj: Getty Images

Krádeže nemovitostí za bílého dne se dějí i v Česku. Nejčastěji k nim dochází pomocí podvodů se smlouvami. Majitelé by měli být obezřetní a kontrolovat korespondenci z katastrálního úřadu. Možností, jak svůj majetek bránit, je hned několik.

Pokusů o podvod na nemovitostech není moc, ale dějí se. "Z letošního roku vím o jednom pražském případu, ale s ohledem na probíhající vyšetřování, nemohu sdělit nic bližšího," popsala ředitelka kanceláře ředitele katastrálního úřadu Daniela Šustrová, podle které není možné snaze o podvody zcela zabránit.

"K podvodům dochází mimo katastrální úřad, kdy se někdo pokusí padělat podpis vlastníka nemovitosti nebo se za vlastníka nemovitosti vydává na základě padělaného dokladu totožnosti," dodala. Nejčastěji se prý podvody stávají v rodině nebo při podnikání. "Znám i situaci, kdy se nájemník vydával za vlastníka bytu a byt bez vědomí vlastníka prodal třetí osobě," popsala Šustrová.

Katastrální zákon obsahuje bezpečnostní opatření, která mají majitele chránit – například o převodních smlouvách a dalších změnách informuje úřad majitele. Vlastník se ale musí mít vždy na pozoru. "Právo přeje bdělým, proto tedy stačí si přebírat poštu a věnovat pozornost tomu, co je v dopise napsáno," upozornila Šustrová.

 

Související obsah

Šustrová doporučuje, aby se každý zajímal o stav svých nemovitostí. "Nejjednodušeji to lze prostřednictvím volně přístupné internetové aplikace s názvem Nahlížení do KN na stránkách www.cuzk.cz," poradila.

Nemovitost vám ohlídá i "hlídací pes"

"Majitelé nemovitosti také mohou využít službu, které se říká "hlídací pes" katastru. Ta má včas bránit podvodu. "Jakmile má někdo službu aktivovanou, pak kdykoliv bude u jeho nemovitosti probíhat jakékoliv řízení, obdrží upozorňující notifikační zprávu na e-mail, do datové schránky nebo na mobilní telefon a je pak na něm, jestli se bude dál zajímat, čeho se řízení týká," vysvětlila Šustrová. 

Službu si zařizují sami majitelé. "Stačí přijít na kterýkoliv katastrální úřad v úředních hodinách s dokladem totožnosti a o zřízení služby požádat," dodala.

Reportáž: Policisté varují před podvodnými pronájmy bytů

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz