Naše Česko

Doma vyrobené vánoční stromky snadno, levně a rychle? I to se dá

Doma vyrobené vánoční stromky snadno, levně a rychle? I to se dá
Zdroj: TN.cz

Vánoční čas s sebou pravidelně přináší i diskuzi, jaká varianta vánočního stromečku je nejlepší, nejlevnější a také nejekologičtější. Názory na to se různí, ale pojďme se podívat, jaké varianty jsou vlastně k dispozici.

Úplně nejklasičtější vánoční stromeček je ten řezaný. Tyto stromky bývají často pěstovány, aby sloužily jako vánoční. Jsou proto postříkané pesticidy a různými hnojivy pro rychlejší růst. Mnohem ekologičtější variantou řezaných stromků jsou ty s označením FSC (Forest Stewardship Council), které byly vypěstované v souladu se zásadami udržitelného lesního hospodaření. 

Související obsah

Lidé se dlouho domnívali, že umělý vánoční stromek je mnohem ekologičtější než ten řezaný. Opak je ale pravdou. "Sice vydrží desítky let, ale málokdo si ten stromek tak dlouho nechává. Už jen výroba tohoto stromku je neekologická, pak i distribuce a jejich nerozložitelnost přispívá k tomu, že jde o jednu z nejhorších variant," řekla Barbora Chmelová za Nadaci partnerství. Ale pokud ho už máte doma, nezoufejte a používejte ho tak dlouho, jak to jen bude možné. 

Pak jsou tu vánoční stromky v květináčích, které jsou pěstované tak, aby se pak mohly zasadit. Ať už na vaši zahradu, nebo zpět do lesa. Ale pozor na to, kde stromeček kupujete! V některých hobbymarketech mají tyto stromky uřezané kořeny, takže když se je pak pokusíte zasadit, nakonec uschnou. Toho se vyvarujete, když budete kupovat ty s FSC značkou.

Související obsah

Stromky se dají nejen koupit, ale také vypůjčit. Vyberete si druh i velikost stromku, zarezervujete, a pak už vám jej dovezou domů. Ale pouze na dva týdny, aby stromky nebyly příliš dlouho v teple a mohly pak zase spokojeně růst dál.

Poměrně novodobým trendem jsou stromečky vyrobené ze dřeva, které podle výrobců při dobré péči vydrží až do konce vašeho života. Navíc se pak jejich dřevo dá použít k něčemu dalšímu. 

Zdroj: Getty Images

A pokud jste kreativní a manuálně zruční, je i spousta dalších variant, jak si vyrobit vánoční stromeček rychle a levně doma. Vzhledu i vůně klasického vánočního stromečku můžete dosáhnout, když posbíráte několik popadaných větví z jehličnanů a drátkem je spojíte dohromady. Může z toho vzniknout jehličnatý voňavý "stromek", k nerozeznání od toho klasického.

Zdroj: TN.cz

Ale podomácku vyrobený vánoční stromek lze udělat v podstatě z čehokoliv. Můžete ho slepit třeba i ze šišek, nebo z dřevěných větví. Milovníci vína si můžou svůj vlastní stromeček udělat z korkových zátek. Ti, kteří milují zmrzlinu, zase můžou stromeček slepit z dřevěných nanukových paliček. Dají se ale vyrobit i vánoční stromky k zavěšení na zeď.

 

Zdroj: Getty Images

"Představivosti se meze nekladou. Dá se využít starý papír, roličky od toaletního papíru, dokonce i staré knížky se dají vyskládat do tvaru vánočního stromečku," navrhla Barbora Chmelová. "Letošní rok je velmi netradiční, tak by bylo pěkné ho zakončit i netradičním vánočním stromkem," dodala. Kromě vánočního stromečku si můžete vyrobit také ozdoby na něj třeba ze sušeného ovoce, z ořechů, nebo z papíru.

Na zajímavé vánoční stromky se můžete podívat zde:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz