Domácí

Covid změnil plány dovolených! Lidé se za hranice moc nehrnou

Covid změnil plány dovolených! Lidé se za hranice moc nehrnou

Nejnovější průzkumy ukázaly, jak velký vliv měl koronavirus na plánování letošních dovolených. Data potvrdila, že bezmála 70 % Čechů tento rok za hranice nepojede.

Podle průzkumu společnosti Ipsos, který si nechala vypracovat společnost Sodexo, vyplývá, že 67 % Čechů se letos rozhodlo dovolenou strávit v tuzemsku.

Do zahraničí pak v tomto roce zamíří jen 18 % lidí. Nejčastěji jsou mezi nimi mladší ročníky do 34 let. Zbylých 15 % dotazovaných Čechů má v plánu nakombinovat dovolenou v Česku s pobytem v zahraničí.

Související obsah

Oproti předchozím letům jde podle HR ředitelky Sodexo Benefit Martin Machové o zásadní změnu: "Pokud bychom to srovnali s podobným průzkumem, který jsme si nechali zpracovat před dvěma lety, tak propad 'zahraničních dovolenkářůʻ je opravdu velký. Tehdy se chystalo za hranice 62 % Čechů."

Více než 60 % lidí, kteří letos v létě zůstanou v tuzemsku, se hodlá ubytovat v hotelech nebo penzionech. 23 % Čechů si potom hodlá pronajmout chalupu, chatu nebo byt. I tady je ale vidět propad. V roce 2019 tvořili lidé ubytovaní v hotelech a penzionech většinu – 84 %.
 

Doma, na vlastní chatě nebo u příbuzných chce dovolenou trávit 30 % Čechů, zatímco jen 17 % lidí využije služeb cestovních kanceláří. Dalších 17 % Čechů pak vyrazí pod stan.

"Zajímavé je, že nejčastěji se pod stan chystají lidé ve věku 35 až 44 let. Zřejmě jde o rodiče, kteří vyrazí se svými školou povinnými dětmi, aby jim dopřáli dobrodružství, " myslí si Machová.

Související obsah

Představa Čechů o ideální dovolené i během covidu zůstává stejná. Nad relaxem u moře, který letos uvedlo 46 % lidí, ale o 4 procentní body vede sport v přírodě.

Nejspíš právě proto podle Martiny Machové v letošním roce ale za dovolené lidé zaplatí méně: "Ačkoli se to zdá hodně, před dvěma lety si podle našeho průzkumu na dovolenou muselo šetřit ještě více dotazovaných, téměř 80 %. Tuzemská dovolená je prostě levnější."

Jaká je aktuální koronavirová situace v oblíbených evropských destinacích, se dozvíte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz