Domácí

První případ mutace delta plus v ČR! Nakažená je z Jihomoravského kraje

První případ mutace delta plus v ČR! Nakažená je z Jihomoravského kraje

Českem se šíří varianta koronaviru delta, dříve známá jako indická mutace. Ta podle výsledků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 %. Úřady navíc v zemi evidují také první případ nového typu delta plus.

Laboratoře napříč Českem za poslední dva týdny prověřily 1405 pozitivních vzorků. "Na základě výsledků lze říci, že varianta delta je celoplošně dominantní, a to ze 70 až 80 %,“ informovala mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová.


Na začátku roku se v Česku šířila především britská mutace koronaviru. Ta nyní v zemi tvoří asi desetinu případů. Jihoafrická a brazilská varianta se poté objevuje jen v ojedinělých případech.

Související obsah


Hygienici navíc v Česku zachytili první případ nového typu delta plus. "Nakaženou je 30letá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ upřesnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.


Delta plus se v Evropě vyskytla poprvé v dubnu letošního roku v Anglii. Dosud se tímto typem koronaviru nakazilo 196 pacientů. Podle mluvčí SZÚ Štěpánky Čechové se mutace nejčastěji objevuje v Polsku a Portugalsku.


"V současnosti nejsou publikována data, zda se tato varianta chová jinak, má jiný klinický průběh. Nevíme, jaká jsou její rizika oproti variantě delta,“ uzavřela Čechová.

Počet případů mutace delta v Česku roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz