Koronavirus

"Neznám pravidla, pořád se mění." Babiš nevěděl, co s respirátorem

Zmatek v opatřeních vlády proti šíření koronaviru mají nejenom občané, ale i její předseda Andrej Babiš (ANO). Na pondělní schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou nevěděl, zda mají mít nasazené respirátory. Sám přiznal, že pravidla nezná.

Babiš během pondělní tiskové konference s von der Leyenovou ukázal, že nemá přehled v protipandemických opatřeních ministerstva zdravotnictví.

Krátce po začátku brífinku uvnitř Národního muzea, kam se přesunuli ze Státní opery, se šéfka Evropské komise premiéra zeptala, zda si musí nasadit respirátor. Babiše, který měl ochranu dýchacích cest na ústech, její otázka očividně vyvedla z míry: "Ne, ne, já nevím."

"Ne, můžete si to sundat," řekl jí po chvíli. "Já jsem zapomněl, dobře. Omlouvám se. Neznám pravidla, ale dobře. Pořád se mění," dodal předseda vlády vzápětí.

Související obsah

Povinnost nosit respirátor momentálně stanovuje opatření ministerstva zdravotnictví platné od 1. července. Ochranná pomůcka třídy FFP2 nebo KN95 je nezbytná kromě jiných míst také v muzeích. Právě tam Babiš s von der Leyenovou hovořil. Protože politici nemají z nařízení žádnou výjimku, oba si měli respirátory nechat nasazené.

Předsedkyně Komise přijela do Prahy předat souhlas jejího úřadu s českým plánem obnovy po koronavirové epidemii. Česko dostane 180 miliard korun pod podmínkou, že bude důsledně bránit potenciálním střetům zájmů veřejných činitelů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz