Domácí

Důchodovou aplikaci kritizují lidé i opozice! Zjistěte, kolik dostanete

Kolik máte odpracováno a kdy budete mít nárok na starobní důchod? Právě to lidem umožňuje zjistit nová služba online portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zájemci si navíc mohou vypočítat také předpokládanou výši měsíční penze. Aplikaci však kritizují lidé i opozice.

Stát koncem července oficiálně spustil Informativní důchodovou aplikaci (IDA), která byla do té doby pouze v testovacím provozu. Lidé se tak snadno dozví důležité informace týkající se jejich důchodového pojištění. Kromě toho poslanci také schválili navýšení důchodů nad rámec valorizace o dalších 300 korun. Více informací si přečtěte v tomto článku na TN.cz.


"Rychle a jednoduše zjistíte, jaký je váš důchodový věk (u žen s ohledem na počet dětí) a jaký je případný počet let pojištění, který ještě musíte získat pro nárok na starobní důchod,“ láká na webu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Související obsah

Jenže v aplikaci některé důležité údaje chybí, což výrazně zkresluje daný výsledek. To kritizuje opozice. "Není tam všechno. Člověk si může zkontrolovat, jestli tam jsou všechny údaje od zaměstnavatelů, ale například může mít problém s tím, že tam nejsou třeba údaje z matriky ohledně doby studia, což pravděpodobně zkresluje ten odhad,“ myslí si pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Jak ale poznamenala ČSSZ, matrika údaji ohledně studia nikdy nedisponovala. Je ale pravdou, že v aplikaci informace o studiu a vojenské či civilní službě být nemusí.

"Vzhledem k tomu, že nebyla provedena a vláda nenavrhla žádnou penzijní reformu, tak je otázka, jestli zejména ti nejmladší takovou kalkulačku využijí,“ tvrdí Jan Skopeček (ODS).


Snadné není ani přihlašování, což mnoho lidí nezvládlo. "Jen tak pro srandu jsem se zkusila na to mrknout, ale nikam jsem se nedostala. Musíte se přihlásit přes nějaké elektronické účty (je jich tam víc na výběr) a stahovat nějaké blbosti apod. Fakt super,“ postěžovala si na facebooku čtenářka TN.cz Hana.
 

Návod, jak postupovat

 

Do aplikace se zájemci mohou přihlásit přes elektronickou identitu (její součástí je i bankovní identita) nebo datovou schránku. Poté se na obrazovce objeví základní předvyplněné informace, jako je rodné číslo nebo datum narození. U mužů služba okamžitě vyhodnotí, kdy má dotyčný nárok na starobní důchod a zda už dosáhl důchodového věku.

Související obsah


Ženy navíc musí povinně vyplnit také počet narozených dětí spolu s jejich daty narození. Jedná se o podstatné informace pro určení například důchodového věku. Po vyplnění všech nutných náležitostí se lidé dozví, zda mají odpracováno dost, aby dosáhli na starobní důchod.


V případě, že nárok ještě nemáte, zjistíte, kolik let a dní vám do důchodu zbývá. Mimo to vám aplikace vypočítá také odhad výše starobního důchodu. Je však důležité upozornit, že hodnota je pouze orientační.

Veškeré informace, které do aplikace zájemci zadají, potřebuje ČSSZ proto, aby mohla správně vyhodnotit data konkrétních uživatelů. "Při výpočtu odhadované výše starobního důchodu jsou zohledněny výdělky a vyloučené dny dosažené pojištěncem k dnešnímu dni. Pokud bude prováděn tento výpočet v pozdějších letech, bude se odhadovaná výše starobního důchodu měnit s ohledem na informace o dalších faktorech ovlivňujících výši důchodu, zejména o získaných výdělcích,“ vysvětlila ČSSZ.

Vláda chce zvýšit důchody. Podívejte se, jak se k tomuto tématu vyjádřila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz