Domácí

Do střední Evropy proudí velmi teplý vzduch, nese s sebou písek ze Sahary

Do střední Evropy proudí velmi teplý vzduch, nese s sebou písek ze Sahary
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Odborníci očekávají příchod většího množství písku a prachu ze Sahary do střední a východní Evropy. Proudění vzduchu je tomu podle expertů nakloněno, Češi by tak podle nich neměli být překvapení, když se po uschnutí dešťových kapek objeví na různých površích žluté flíčky. Pouštní písek může ČR zasáhnout už během úterý a také ve středu, uvedl ČHMÚ.

Přes Středozemí se šíří ohromný "oblak" saharského prachu a písku, který podle meteorologů zasáhne v následujících hodinách a dnech také střední a východní Evropu.

"Synoptická situace je tomu nakloněná, jelikož mezi tlakovou níží nad severozápadní a výší nad jihovýchodní Evropou proudí ve středních hladinách troposféry do střední Evropy velmi horký vzduch z jihozápadu z oblasti Alžírska," popisují členové katedry fyziky atmosféry z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Lidé by proto podle nich neměli být v následujících dnech po dešti překvapení, když se po uschnutí kapek na různých površích objeví žluté flíčky.

Související obsah

Předpovědi výskytu saharského písku pro Evropu vydávají centra ve Španělsku a v Řecku. Z jejich výpočtů je patrné, že nejvíce ho bude zejména v centrální jižní (Itálie) a jihovýchodní Evropě (Chorvatsko, Balkán).

"Z okolních států se s menším spadem můžeme setkat na jižním Slovensku, v Madarsku a jihovýchodním Rakousku. Na našem území je pak největší pravděpodobnost malého spadu dnes, popř. zítra na jižní Moravě," upozornil v úterý odpoledne Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s tím, že množství prachu v atmosféře by mělo být nižší než třeba na začátku února letošního roku, kdy se na mnoha místech objevil žlutý sníh.

Na reportáž TV Nova o žlutém sněhu v Česku se můžete podívat zde:

tk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz