Domácí

Babiš se Kalouskovi za ostré výroky omlouvat nemusí, rozhodl soud

Okresní soud pro Prahu-západ ve středu rozhodl, že se premiér Andrej Babiš (ANO) nemusí omlouvat za své výroky ve Sněmovně bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Soud rozhodl už podruhé. Loni Babišovi přikázal, aby se omluvil jak písemně, tak i ústně na sněmovní schůzi. Odvolací senát ale následně rozsudek zrušil. Rozsudek není pravomocný.

Spor mezi premiérem Andrejem Babišem a bývalým předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem odstartoval na schůzi Poslanecké sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018.

Předseda vlády tehdy ve vyhrocené diskusi přenášené televizí prohlásil, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany. Dále ho označoval za "ožralu", "zloděje zlodějského"  a muže, který "zabil lidi cez padáky". Stalo se tak poté, co Kalousek kritizoval Babiše za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Jejich konflikt vygradoval natolik, že se dostal až k soudu. Ten loni premiérovi přikázal, aby se omluvil jak písemně, tak i ústně na sněmovní schůzi. Odvolací senát ale rozsudek zrušil a vrátil věc k podrobnějšímu dokazování.

Související obsah

Ve středu rozhodl ve sporu Okresní soud pro Prahu-západ. Právník premiéra bránil, že se mu podařilo prokázat reálný základ svých slov. Navíc trval na tom, že případnou odpovědnost nenese Babiš jako soukromá osoba, ale předseda vlády (tedy stát).

Babiš svými výroky narážel na několik zakázek z doby, kdy byl Kalousek náměstkem ministra obrany. Jednou z nich byl nákup padáků VTP-100. V roce 1997 zahynul při seskoku s tímto padákem voják a armáda je poté přestala využívat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz