Koronavirus

Výhody pro očkované. Izolaci či test odpouští i oblíbené destinace mimo EU

Výhody pro očkované. Izolaci či test odpouští i oblíbené destinace mimo EU

Britská vláda rozhodla o rozvolnění cestovních restrikcí pro plně očkované turisty z EU. Ti se tak nově po příjezdu do Británie vyhnou karanténě. Ukončené očkování usnadňuje cestování i do dalších oblíbených destinací Čechů mimo Evropskou unii. V Tunisku se například vyhnete povinné karanténě, v Egyptě nemusíte ani na test. Podívejte se, jak je to s pravidly cestování v dalších vybraných zemích.

Díky jednotnému systému tzv. covid pasů je letos v létě cestování po Evropské unii podstatně snazší, než tomu bylo minulý rok. Certifikáty o očkování ale přinášejí výhody i pro turisty, kteří míří na dovolenou i do zemí mimo EU.

Ve Velké Británii ve středu ministři jednali o tom, zda plně očkovaným cestujícím z USA a členských států EU odpustit povinnost karantény. Doposud měli výjimku pouze lidé, kteří byli naočkovaní ve Velké Británii.

Odpoledne podle BBC dali ministři návrhu zelenou, cestující z EU a USA tak nově do karantény nebudou muset. Zavedení do praxe ale může trvat dny, či dokonce týdny. Letecké společnosti totiž budou potřebovat čas na přípravu.

Související obsah

V následujícím přehledu zjistíte, jaká pravidla pro vstup platí pro plně očkované lidi v dalších oblíbených turistických destinacích mimo Evropskou unii.

Tunisko

Od 5. července Tunisko patří mezi země s extrémním rizikem nákazy, důrazně se tak nedoporučuje tam cestovat.

Pokud se tam i tak vydáte, platí, že všichni cestující starší 12 let musí po příjezdu do Tuniska předložit negativní výsledek PCR testu. Dále platí povinná sedmidenní karanténa a druhý PCR test po pěti až sedmi dnech po příletu. České ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že "prozatím nebylo specifikováno, zda očkované osoby jsou povinny též absolvovat karanténu." 

Nicméně francouzské, britské, irské či švýcarské úřady na svých webových stránkách informovaly, že očkovaní turisté mají z karantény výjimku, dá se tak očekávat, že to platí i pro cestující z České republiky. Před cestou ale kontaktujte zastupitelský úřad nebo se informujte u svého dopravce.

Související obsah

Při návratu do Česka očkovaní lidé nemusí podstoupit test, stačí jen vyplnit příjezdový formulář.

Egypt

V Egyptě plně očkovaným cestujícím odpadá povinnost předložit po příjezdu PCR test. Neplatí to pro vysoce rizikové země, Česká republika mezi ně ale v tuto chvíli nepatří. Od poslední dávky musí uplynout lhůta 14 dní. Výjimka z testování platí zároveň pro děti do 6 let.

Egypt patří mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy a po návratu do Česka je nutné si udělat test, nastoupit do karantény a po pěti dnech opět zajít na test. Plně očkovaní lidé mají v tomto případě opět výjimku, zůstává jim pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Související obsah

 

Turecko

Pokud uplynulo 14 dní od poslední dávky vakcíny, cestu do Turecka máte otevřenou bez povinnosti předložit PCR test. Ministerstvo zahraničních věcí ale varuje, že není obeznámeno s tím, v jaké podobě turecké úřady certifikát přijímají a zda uznávají digitální covid pas. Doporučuje proto použít národní certifikát vydaný Českou republikou v anglickém jazyce a obrátit se případně na svého dopravce nebo zastupitelský úřad.

Turecko je vysoce rizikovou zemí, očkování proto při návratu zpět do Česka zajišťuje vyhnutí se povinnosti testů a karantény. Stačí vyplnit příjezdový formulář.

Spojené arabské emiráty

Při cestě do Dubaje očkované turisty žádné zvýhodnění nečeká, všichni musí bez výjimky předložit negativní výsledek PCR testu. V Abú Dhabí už se ale vyplatí být naočkovaný – i když zde platí povinnost karantény pro všechny cestující, vyjma těch ze zelených zemí. Mezi ty Česko sice nepatří, ale vakcinovaní cestující mohou i tak ukončit karanténu rychleji.

Související obsah

Pokud jste naočkovaní, karanténu můžete ukončit po sedmi dnech s tím, že šestý den po příjezdu musíte podstoupit PCR test. Bez očkování karanténa trvá 12 dní, test můžete podstoupit až 11. den po příjezdu.

Při návratu do Česka platí stejné podmínky jako v případě Egypta a Turecka.

Maledivy

Při cestě na Maledivy musí cestující předložit negativní výsledek PCR testu na letišti jak při odletu, tak po příletu. Žádná výjimka pro očkované není, test nemusí podstoupit pouze děti mladší jednoho roku.

Úleva plně očkované turisty čeká při návratu zpět do České republiky. Maledivy patří mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, pro neočkované tak platí povinnost testu po příjezdu, karantény a opětovného testu. Lidem s ukončeným očkováním stačí vyplnit příjezdový formulář. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz