Domácí

Rána pro čapí bratry. Bonifáce potkal stejně smutný osud jako maminku

Rána pro čapí bratry. Bonifáce potkal stejně smutný osud jako maminku
Zdroj: TV Nova

Po dramatických událostech v hnízdě čápů v Mladých Bucích na Trutnovsku, kdy čapí samice zahynula na sloupu elektrického vedení a hnízdo s mláďaty bylo třeba uměle zásobovat potravou, přišla další rána. Jedno z mláďat potkal stejný osud jako jeho maminku.

Čapí rodinka v Mladých Bucích si za několik měsíců vytrpěla své. Ve čtvrtek však přišla další rána, kterou nečekali snad ani největší pesimisté. Čapího samečka Bonifáce zabily dráty vysokého napětí. V hnízdě už tak zůstali pouze jeho dva bratři Pankrác a Servác a jejich otec Bukáček.

"Stalo se mu osudným, stejně jako jeho mamince, dosednutí na dráty vysokého napětí. Přeju si, aby mu s jeho maminkou bylo "tam nahoře" už jen dobře," sdělil na Facebooku Jiří Zeman, který se o čapí sirotky stará.

Související obsah

Koncem května po kontaktu s dráty elektrického vedení zemřela maminka mladých čápů Barunka. Čápata od té doby, po dohodě s odborníky a záchrannou stanicí, pravidelně dokrmovali dobrovolníci.  

Osud ptáků zasáhl stovky lidí, kteří jejich dojemný příběh pravidelně sledují v přímém přenosu zde. Příznivci dokonce poslali přes půl milionu korun jako finanční podporu.

Související obsah

Čtvrteční úhyn Bonifáce všechny fanoušky ptačí rodinky velmi zasáhl. V komentářích u přímého vysílání na něj vzpomínají. "Dobré odpoledne, tečou mi slzy a mísí se ve mně smutek, lítost z Bonyho smrti, ale i zlost a naštvanost na majitele rozvodné sítě," napsala například paní Jitka.


Pod videem se dokonce objevují komentáře i z Japonska, Spojených států amerických, Polska a dalších zemí.


Elektrické vedení a stožáry jsou pro čápy a dravce velmi nebezpečné. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) zemře ročně kvůli elektrickému vedení přes sto tisíc ptáků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz