Domácí

Od začátku léta zemřelo v zahraničí několik Čechů. V této zemi nejčastěji

Od začátku léta zemřelo v zahraničí několik Čechů. V této zemi nejčastěji
Zdroj: Profimedia

Každoročně během letní turistické sezóny v zahraničí zemře několik desítek až stovka turistů z Česka. Letošní sezónu ministerstvo vyhodnotí až na podzim, zatím se podle něj jedná o jednotky případů, přičemž k nejvíce úmrtím došlo v Řecku. Oproti předchozím rokům se pomoc Čechům v zahraničí nijak zvlášť neliší, uvedlo ministerstvo.

Každý rok během letní turistické sezóny vycestuje do zahraničí velké množství Čechů, někteří z nich se ale domů už nevrátí. Ministerstvo i letos eviduje několik takových případů, přesný počet ale redakci TN.cz zatím nesdělilo.

"Standardně údaje z uplynulé turistické sezóny vyhodnocujeme až v září. V tuto chvíli máme informace o zesnulých v rámci jednotek, nejvíce v Řecku," uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí (MZV) Eva Davidová. Řecko tradičně patří u Čechů mezi nejvíce vyhledávané destinace pro letní dovolenou.

Nejčastěji ale Češi jezdí do Chorvatska, kde jich také každoročně několik přijde o život. Například v roce 2018 během letní turistické sezóny zemřelo v zahraničí 85 českých turistů, nejvíc právě v Chorvatsku (8). 

Související obsah

Podle statistik se úmrtí Čechů v zahraničí v letních měsících pohybuje v řádu vyšších desítek až okolo stovky. Například v roce 2017 to bylo 101, v roce 2015 jich zemřelo 117, za letní sezónu 2012 úřad evidoval 93 úmrtí a v roce 2010 to bylo 61.

Již dříve ministerstvo upozornilo, že nemusí jít vždy o nějaké nehody. Část statistik tvoří také přirozená úmrtí, jako je například infarkt. Psychologové zároveň varují, že lidé na dovolené často ztrácí obezřetnost a nedávají si pozor jako za normálních okolností. Časté bývá i přeceňování sil, například při plavání v moři nebo skákání do vody.

Související obsah

Pomoc Čechům v zahraničí

Letošní pomoc MZV českým občanům v zahraničí se od předchozích let nijak zvlášť neliší. "Standardně cestovatelům pomáháme mimo jiné při vystavení náhradních cestovních dokladů, poskytujeme kontaktní údaje na lékaře, advokáty či tlumočníky v případě nouze, zprostředkováváme informace příbuzným a pomáháme s repatriací," prozradila Davidová.

"Stejně jako v minulém roce občany nejvíce zajímají dotazy ohledně protiepidemických opatření v jednotlivých zemích a také podmínky jejich návratu ze zahraničí zpět do Česka," doplnila.

Od pondělí se změní cestovatelský semafor. Podívejte se, co bude jinak a jaká je aktuální situace v dovolenkových destinacích: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz