Zahraničí

Kolumbijcům se nelíbí anglická hospoda velebící narkobarona Escobara

Kolumbijcům se nelíbí anglická hospoda velebící narkobarona Escobara

Hospoda s názvem Escobar v centru anglického Nottinghamu se stala trnem v oku obyvatelům s kolumbijskými kořeny. Připomíná jim hrůzovládu narkobarona Pabla Escobara, svého času největšího a nejbohatšího obchodníka s drogami na světě, který za sebou nechal tisíce mrtvých.

Bar v jihoamerickém stylu vznikl koncem loňského roku, první návštěvníky však kvůli koronavirovým omezením přivítal až letos v květnu. Jeho interiéru dominuje nástěnná malba s portrétem muže, jehož podoby s Pablem Escobarem si nelze nevšimnout.

Escobar šéfoval v 80. letech nechvalně proslulému medellínskému kartelu, který ovládal 80 procent světové výroby a distribuce kokainu. Může za smrt tisíců nevinných lidí, ať již zemědělců, kteří mu odmítli dát svou půdu, nebo obyvatel města Medellín, jež se díky němu stalo válečnou zónou přezdívanou „město samopalů“. Mnozí ho naopak velebí za to, že pomáhal nejchudším. Zastřelili ho policisté v roce 1993.

Zdroj: Profimedia

“Je to nechutné a necitlivé,“ řekla na adresu baru televizi BBC Maria Motonya, která pochází z Medellínu a žije v Británii přes dvacet let. Rodinu jejího otce nechal Escobar vyvraždit, neboť mu odmítla dát svou farmu.

Další z nottinghamských žen kolumbijského původu připomíná, že Escobar nebyl nějakým gangsterem z filmu, ale zlý muž, který Kolumbijcům dělal strašlivé věci. A mladí lidé, kteří jdou popíjet do takového baru, si budou myslet, že je to v pořádku. Majitelé prý chtějí jen vydělat. “Bude se jejich další bar jmenovat Bin Ladin Café?“ dodala žena.

Související obsah

Majitelé Escobaru se brání, že jejich podnik není kolumbijský, nýbrž latinskoamerický, a že narkobarona neoslavuje, ani s ním není nijak spojený. Název je podle nich slovní hříčkou obsahující výraz bar. A na nástěnné malbě podle nich rozhodně není narkobaron, ale měla vnést do interiéru „jihoamerický styl“.

Kolumbijské komunitě ve městě se majitelé omluvili za podobnost, která v nich může vzbuzovat emoce. A nabídli, že pro ni uspořádají několik charitativních akcí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz