Zahraničí

Z ráje ohnivým peklem: Požáry pustošily Itálii, Turecko i Rhodos

Itálie má za sebou perný víkend. Zemi totiž pustošily rozsáhlé požáry. Podobně na tom je i Turecko a mezi Čechy oblíbený řecký ostrov Rhodos.

S masivními požáry se o víkendu musela potýkat Itálie. V neděli byla situace nejhorší v provincii Abruzzo u pobřeží Jaderského moře, kam patří i přímořské město Pescara. Informovala o tom italská agentura ANSA.

Oheň postihl především přírodní rezervaci Pineta Dannunziana, a také město Farindola a obce Città Sant'Angelo, Castiglione a Casauria. Evakuována muselo být přibližně stovka lidí.

Mezi nimi byli tamní obyvatelé, kteří byli nuceni opustit svoje domovy i pláže. Evakuace se ale dotkla i turistů. Ti se zase z bezpečnostních důvodů nemohli vracet do ubytovacích zařízení.

Související obsah

Požár hasiči museli hasit několikrát, protože v noci na pondělí se začal šířit znovu. V pondělí brzy ráno už se ale hasičům podařilo požár definitivně dostat pod kontrolu. Na pomoc jim přijeli i kolegové z kraje Lazio a z Toskánska.

Čeští turisté by měli být v pořádku. "V současné době neevidujeme velké počty českých turistů v oblasti Abruzzo. Aktuálně je největší zájem o Sardinii, Sicílii, Benátky a hory," sdělila mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Itálie se potýkala s masivními požáry:

V ohnivé peklo se proměnila i další mezi českými turisty vyhledávaná destinace – řecký ostrov Rhodos. I tamní hasiči s ohněm bojovali až do pondělního rána. Zasažená byla hlavně severní část ostrova, kde se požár podařilo uhasit.

Související obsah

Na Rhodosu ale ještě nemají úplně vyhráno. Kromě 8 hasicích letadel a 50 helikoptér, které poskytly například Španělsko nebo Chorvatsko, by jim na pomoc s dalšími ohnisky měly v následujících hodinách podle webu ekatherini.com přispěchat i posily z Atén. Příčina rozsáhlých požárů zatím není jasná.

Lidé na Rhodosu se kvůli požárům ocitli bez vody i proudu, vesnice Psinthos pak musela být celá evakuována. V ohrožení byla i vojenská základna, nebezpečí hrozilo také slavnému Údolí motýlů.

Ani při požárech na Rhodosu se českým turistům nic nestalo. "Požáry byly hlavně ve vnitrozemí v kopcích, takže do blízkosti klientů se naštěstí nedostaly. Jediným problémem byl výpadek elektřiny. Některé hotely proto musely jet na vlastní generátory," řekl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Cestovní kanceláře TN.cz informovaly také o situaci v Turecku. Ačkoliv tam požáry trvají už šestým dnem a zatím se je stále nedaří uhasit, Češi by i tam měli být v bezpečí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz