Domácí

Expres jel u Domažlic na červenou, zemřeli tři lidé a desítky se zranily

Dva osobní vlaky se srazily na Domažlicku ve středu ráno. Zemřeli tři lidé, čtyři jsou vážně zranění a 31 je zraněných, ale mimo ohrožení života. Trať bude neprůjezdná minimálně do pátku. Policie zřejmě bude případ řešit jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Dvanáct hasičských jednotek vyrazilo k vážné srážce osobních vlaků u obce Milavče na Domažlicku ve středu krátce po osmé ráno. "Místo zásahu máme rozdělené na dva úseky. Transportujeme osoby z vlaku. Na místě je několik desítek zraněných," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar v době zásahu na místě nehody.

Osobní vlaky se srazily čelně u výhybny Radonice. "V tento okamžik můžeme sdělit, že expres z Mnichova měl ve Výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody nezastavení vlaku jsou předmětem šetření," uvedla Drážní inspekce ve středu odpoledne. Druhým vlakem byl osobák z Plzně do Domažlic.

"Vlaky se v té výhybně běžně křižují, což znamená, že na sebe počkají, minou se na dvojkolejném úseku a pokračují po jednokolejném," objasnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Škoda přesáhne 100 milionů korun, podle Drápala se zranilo celkem 63 lidí.

Při srážce zemřeli oba strojvedoucí a jedna žena. Jeden ze strojvedoucích byl původně pohřešovaný. "Čtyři lidé jsou těžce zranění a 31 je zraněných, ale mimo ohrožení života," popsala pro TN.cz mluvčí záchranářů Mária Svobodová. Tělo druhého strojvůdce se podařilo ze zdemolované kabiny vyprostit až ve čtvrt na tři odpoledne. Pomáhali záchranáři i z Prahy, Jihočeského kraje a z Německa.

"Kriminalisté v tuto chvíli ohledávají místo železniční nehody. S největší pravděpodobností zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti," uvedla policie deset minut před třetí odpoledne ve středu.

Domažlická nemocnice dočasně přerušila kvůli nehodě plánované operace na středu. "Do dnešního poledne jsme přijali z nehody deset zraněných osob s lehkými a středně těžkými poraněními. Nikdo z pacientů nebyl v přímém ohrožení života," informoval ve středu odpoledne mluvčí nemocnice Jiří Kokoška. Vzhledem k tomu nemocnice opět mohla spustit plánované operace.

Podívejte se na letecké záběry z místa nehody:

"Na místo zamířili členové posttraumatickeho týmu.Obec poskytla zázemí v kulturním domě pro lehce zraněné a nezraněné," dodal Poncar. Krátce po půl desáté dopoledne se již podařilo dostat všechny cestující z vlaku ven.


 
 
Podle Správy železnic bude doprava na trati omezená nejméně do pátečního večera. Speciální jeřáb se snaží umístit lokomotivu zpět na koleje. Video ZDE:

"Cítíme hlubokou lítost nad touto těžkou nehodou vlaků a chceme vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. České dráhy spolupracují s nezávislými vyšetřovacími orgány, Drážní inspekcí a s Policií ČR, a samy provádějí vlastní šetření, aby byly přesně určeny příčiny. Pozůstalým a zraněným poskytneme maximální pomoc a odškodnění," uvedly České dráhy k nehodě.

Související obsah

Souprava, která jela z Mnichova, patří soukromému německému provozovateli Länderbahn, který působí i v Česku. Společnost na místo nehody vyslala své pracovníky.

Na místě tragédie zasahovali čtyři vrtulníky i záchranáři z Německa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz