Ekonomika

Pivo nejspíš citelně zdraží. Může za to počasí, tvrdí pivovary

Na dnešek připadá mezinárodní den piva, ale bohužel nepřinesl dobrou zprávu. Pivo pravděpodobně brzy zdraží, už na podzim by mohl půllitr dvanáctky stát i o dvě koruny víc. Podle pivovarů je důvodem nedostatek ječmene, kterého kvůli počasí bude málo.

Sladovnickému ječmenu nepřeje letos počasí. A bez něj se pivovary neobejdou. "Pokud přestane pršet, tak možná ještě úrodu zachráníme, jiné je to v ranějších oblastech, jako je jižní Morava, tam už je to špatné," vysvětluje člen předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR Martin Novák.

Cena ječmene ve srovnání s loňským podzimem už teď roste. A kvůli letošní špatné úrodě může na podzim zdražit půllitr piva i o několik korun.

Související obsah

"Různé pivovary pak k tomu zdražování budou přistupovat různě, ale nemělo by pivo být dražší o více než pět procent oproti loňskému roku," odhaduje ekonom Štěpán Křeček.

Zdražovat budou nejdřív zřejmě hlavně malé pivovary. "Nakupujeme ječmen za cenu, která je ve srovnání s loňskem asi o 13 % vyšší a je dost možné, že další dodávky budou ještě dražší," obává se mluvčí pivovaru Bernard Radek Tulis.

"S dodavateli surovin máme uzavřené dlouhodobé smlouvy, které nám stanovují odběr za garantované ceny a to bez ohledu na sezónní výkyvy počasí nebo úrody," zmínil naopak mluvčí Plzeňského prazdroje Zdeněk Kovář.

Související obsah

"Zdražení ječmene nás ovlivní, máme však strategie pro eliminaci výkyvu cen jednotlivých komodit na trhu. 95 % ječmene a sladu odebíráme od lokálních dodavatelů," vzkázal Staropramen.

Podle ekonomů mají přitom vliv na cenu piva spíš jiné položky. "Výchozí ceny surovin se do těch koncových cen piva projevují jen malou částí," tvrdí ekonom Křeček. Mnohem důležitější roli prý hrají mzdy, energie, obaly, cena technologií nebo dopravy.

I víno čeká zdražení, rozpočtu by mohlo pomoct zdanění tichého vína:

Přesná částka zdražení vína se dá těžko odhadovat, řekl Maděřič z Vinařské asociace:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz