Domácí

Řadě cestovek hrozí krach. Reakce ministerstev je rozčílila. ANKETA

Cestovní kanceláře si stěžují na to, že je stát nechává na holičkách a ministerstva průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj zkreslují informace. Pandemie jim prý znemožnila dvě sezóny podnikat a kompenzace od státu jsou nízké. S blížícím se koncem takzvaných lex vouchrů navíc hrozí řadě cestovek krach.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) i ministerstva pro místní rozvoj stát pomohl cestovním kancelářím dostat se z krize způsobené pandemií dostatečně. I přesto ale mnoha cestovkám hrozí krach.

"Dali jsme podnikatelům včetně cestovních kanceláří 330 miliard korun," sdělil v pátek Havlíček. "Cestovní kanceláře a agentury z toho dostaly 328 milionů korun. Je to prostě jen alibismus a trochu lež," stěžoval si už dříve Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Částku si prý musely cestovní kanceláře a agentury rozdělit také s průvodci. Podle asociace cestovních kanceláří dostali třeba hoteliéři zhruba 3,5 miliardy korun.

Související obsah

"Finanční kompenzace pro oblast cestovního ruchu byly minimální i ve srovnání s ostatními obory," sdělil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. "Ta pomoc byla opravdu ohromně veliká, ale bohužel utekl rok a půl a situace se výrazně nezměnila. Myslím si, že letos by měla také přijít nějaká pomoc," reagoval ředitel CK Kentlucky Martin Maček.

Ministr Havlíček se v sobotu k věci odmítl znovu vyjadřovat. Pomoc prý byla ale větší. Stejného názoru je i ministryně Klára Dostálová (za ANO). "Před čtrnácti dny jsem měla schůzku s oběma asociacemi, pánové naopak poděkovali ministerstvu za podporu, kterou se cestovnímu ruchu dostává," prohlásila ministryně.

Související obsah

"Jestli paní ministryně řekla, že si pochvalujeme pomoc ministerstva pro místní rozvoj, tak jednala asi s někým úplně jiným, než s námi. My od začátku tvrdíme, že ta pomoc je nedostatečná," oponoval Papež.

Spor se rozhořel i po výroku zástupce ministerstva pro místní rozvoj, že cestovní kanceláře měly dvě sezóny na to, aby se situaci přizpůsobily. "Cestovní kanceláře musí uzpůsobit svoje podnikání aktuální situaci, to samozřejmě není možné stanovovat ze strany státu donekonečna," reagovala Dostálová.

"Jestli ministerstvo pro místní rozvoj neví, že takhle cestovní kanceláře pracovaly v podstatě rok a půl zdarma, tak nemá vůbec žádný smysl být pod ministerstvem pro místní rozvoj a měli bychom hledat asi jiné ministerstvo," nešetřil kritikou Jan Papež.

Související obsah

"Je pravda, že státní finance jsou aktuálně velmi mimořádně napjaté, výrazně deficitní, nicméně sektor cestovního ruchu byl jeden z nejvíce postižených covidovou krizí a dá se říci, že stále krize v tomto segmentu trvala, protože ani letošní turistická sezóna není taková, jaká bývala. Myslím si, že úvahy o nějaké další případné pomoci, respektive pokračování, jsou docela na místě," prohlásil ekonom David Marek.

Pomoct by cestovním kancelářím mohl záruční program pro firmy zasažené koronavirem, takzvaný COVID III. Jenže cestovní kanceláře tvrdí, že tak rizikovým podnikatelům nikdo peníze nepůjčí. O tom chtějí ministerstva se záruční bankou už brzy jednat.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz