Zahraničí

Revoluce v léčbě Parkinsona. Vědci přišli se speciálním hydrogelem

Revoluce v léčbě Parkinsona. Vědci přišli se speciálním hydrogelem
Zdroj: TV Nova

Vědci vyvinuli speciální hydrogel na léčbu Parkinsonovy choroby. Ten by lékaři mohli u nemocných využít při jednorázovém zákroku. Pomoci by však mohl také dalším pacientům s neurologickým onemocněním.

Vědci z australské univerzity vyvinuli speciální gel složený z aminokyselin. Přípravek mohou zdravotníci snadno vpravit do mozku pacienta a látka následně pomůže s nápravou daného poškození.


"Když hydrogel protřepeme, látka se změní na kapalinu, což nám umožní ji vstříknout do mozku velmi úzkou jehlou,“ vysvětlil profesor David Nisbet.

Související obsah


Podle portálu Parkinson´s News Today se kapalina po vstříknutí do mozku znovu navrátí do pevného stavu a poskytne podporu kmenovým buňkám, které bezpečně dopraví do poškozených částí mozku.


Hydrogel dosud odborníci testovali na zvířatech. V boji proti pohybovým poruchám u Parkinsonovy choroby byl účinný u krys. Experti proto doufají, že v následujících letech by se mohl gel začít testovat také na lidech.


Výhodou podle vědců je skutečnost, že látka je relativně levná a dá se snadno vyrobit ve velkém množství.


Parkinsonova choroba je onemocnění nervové soustavy. Projevuje se nejčastěji u lidí starších 50 let a způsobuje problémy s chůzí, rovnováhou i koordinací. Po celém světě žije s touto nemocí zhruba 10 milionů lidí a zatím na ni neexistuje žádná léčba.

Parkinsona můžete odhalit i ze spánku. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz