Zahraničí

Panika na letišti v Kábulu. Afghánci chtějí pryč, vojáci začali střílet!

Areál kábulského letiště Hámida Karzaího od neděle zaplnily tisíce Afghánců, kteří se podobně jako pracovníci ambasád snaží co nejrychleji dostat ze země ovládané radikálním hnutím Tálibán. Zoufale a za každou cenu se snaží protlačit do letadel. Američtí vojáci začali v pondělí střílet do vzduchu, aby na letišti zjednali pořádek.

Od chvíle, kdy do afghánské metropole vstoupili členové islamistického hnutí Tálibán a bez boje obsadili hlavní město, vypukl v Kábulu chaos. 

Extrémisté už obsadili prezidentský palác a chystají se vyhlásit Islámský emirát Afghánistán. Z města se snaží dostat nejen zahraniční diplomaté, ale také tisíce Afghánců, kteří nechtějí žít pod vládou islamistů. 

Veškeré pozemní přechody jsou uzavřeny a kontrolovány Tálibánci, klíčovou únikovou cestou tak zůstává kábulské letiště. Areál zaplavily tisíce lidí. Z videí, která se objevují na sociálních sítích, je patrná panika a zoufalá snaha lidí dostat se do jednoho z letadel.

Nejméně pět lidí přitom bylo ušlapáno. Na sociálních sítích se objevily i děsivé záběry zachycující nejméně dva lidi padající z podvozku letadla, které už je v tu dobu vysoko nad zemí.

Davové šílenství krotí američtí vojáci. Ti v pondělí ráno varovně stříleli do vzduchu, aby dav odehnali, informuje britský portál BBC. Místním zásahy spojeneckých jednotek vadí. Stěžují si, že diktují podmínky a rozhodují o osudu Afghánců, zatímco se přednostně snaží dostat do bezpečí své diplomaty.

Letiště je jedno z posledních míst, které není pod kontrolou Tálibánu. Hnutí si připsalo vítězství poté, co v neděli padla vláda. Prezident Ašraf Ghaní uprchl do zahraničí, čímž paniku Afghánců umocnil.

Související obsah

Z kábulského letiště ještě v noci odcestovalo i první evakuační letadlo české armády. Na palubě bylo 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) bude záchranná akce pokračovat.

"První evakuovaní Češi a naši afghánští spolupracovníci včetně žen a malých dětí jsou v bezpečí v České republice. Pokračujeme v našem evakuačním úsilí, na ministerstvu zahraničních věcí za chvilku svolávám další krizový štáb. Díky všem, co se na tom podílejí. Další podrobnosti teď nemohu komentovat," uvedl prostřednictvím sociálních sítí před půl osmou ráno.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz