Domácí

Špatná výživa zhoršuje zdraví Čechů. Komplikace hrozí hlavně ženám

Špatná výživa zhoršuje zdraví Čechů. Komplikace hrozí hlavně ženám
Zdroj: Getty Images

U české populace se kvůli špatnému stravování opakovaně projevuje nedostatek důležitých minerálů. Vyplývá to z dlouhodobého výzkumu Státního zdravotního ústavu. Špatná výživa dopadá zejména na ženy, kterým chybí více důležitých látek než mužům.

Státní zdravotnický ústav zveřejnil výsledky výzkumu, během kterého zjišťoval výskyt významných minerálních látek v obvyklé stravě Čechů. Dospěl k závěrům, že kvůli špatnému stravování chybí ženám mezi 18 a 59 lety především vápník, hořčík, železo, zinek, draslík a selen. Mužům ve stejné věkové skupině pak vápník, hořčík a draslík. Rozdíl způsobuje především množství přijaté potravy. Muži v přepočtu na kilogram tělesné hmotnosti přijmou více potravin, získávají a postrádají tak jiný poměr sledovaných prvků.

"Prevence je dlouhodobě zanedbávána a zbytečně zhoršuje zdravotní stav populace. Přináší to trápení v životě jednotlivců a následně velkou ekonomickou zátěž pro zdravotní systém," vysvětluje Jiří Ruprich, vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu.

Související obsah

Výživoví experti zmiňují i další důvody, proč lidé nemají dostatek živin. Podle nich je to nedostatek pohybu, stres, špatný spánek a větší konzumace alkoholu. "Bohužel, my Češi patříme z hlediska výživy mezi nejhorší v Evropské unii. O prevenci a zdravé výživě se sice hodně mluví, ale lidé se ještě nenaučili o sebe starat. K lékaři už lidé jdou právě z důvodu poškození zdraví, kterému třeba mohli předejít," říká Ruprich.

Odborníci uvádí, že ideální není ani spoléhat se na volně prodejné multivitamíny s minerály. Doplňky stravy by měly být pouze nouzovým řešením. Většinu živin bychom měli přijímat z vyvážené stravy.

Co můžou Češi zlepšit?

Jednoduchý návod pro každého neexistuje, protože životní styly jednotlivců se liší. Státní zdravotnický ústav však uvádí sedm základních bodů, na které se mohou zaměřit všichni:

1. Jezte pestrou stravu odpovídající výdeji energie.

 
2. Hlavní složkou stravy by měla být čerstvá zelenina, ovoce a cereálie.

 
3. Sladké cukry je potřeba omezit.

 
4. Stejné je to i u solení – sůl se dá nahradit kořením.

 
5. Důležité jsou i kvalitní bílkoviny – nejen v mase, ale i v luštěninách.

 
6. Tuků nesmí být mnoho. Maso neobsahuje příliš vhodné složení tuků pro naše tělo.

 
7. Zaměřte se na složení nápojů. Obyčejná voda je mnohem zdravější než ochucené nápoje.

"Až budete mít zdravotní problémy, možná si na tato pravidla vzpomenete. Začněte se o sebe starat ihned. Tělo se Vám odmění a budete mít i lepší náladu a životní energii," uzavírá Ruprich.

Potraviny zdražují nejvíce za celý rok. Podívejte se, za co si připlatíme:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz