Domácí

Zájem o očkování mezi těhotnými je nízký. Odborníci vakcinaci doporučují

Těhotné ženy v Česku nemají příliš zájem o vakcinaci proti koronaviru. Odborníci očkování však doporučují. Podle nich není překážkou ani kojení.

Těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny, kterým hrozí těžký průběh koronaviru. Přestože některé se nechaly naočkovat co nejdříve, jiné mají z vakcinace velké obavy. "V současné době je zájem o očkování mezi těhotnými minimální,“ řekl ve Snídani s Novou přednosta České gynekologické a porodnické společnosti (ČSL JEP) Vladimír Dvořák.


Podle odborníků se však ženy nemají čeho obávat. "Obecně se snažíme vyhýbat medikaci v prvních třech měsících. Od druhého trimestru jsou však vakcinologové i porodníci přesvědčení, že očkovací látka je bezpečná,“ sdělil Dvořák. Strach z očkování nemusí mít ani ženy, které kojí.

Související obsah


"Obecně platí stejně jako u ostatních vakcín, že se nějaké vedlejší účinky mohou objevit. Jsou ale raritní. Přestože jsou popsány ojediněle těžké komplikace, v Česku se jedná o jednotky případů,“ vysvětlil Dvořák.


Lékaři však těhotným očkování doporučují. "Pokud mají některé ženy obavy, tak je nepřesvědčujeme. Je však lepší se nechat naočkovat alespoň po porodu než vakcinaci vůbec nepodstoupit,“ doplnil Dvořák.


Přenos viru z těhotné na plod je podle expertů navíc ojedinělý. "Opět se jedná o jednotky případů. Ale že by byl plod ohrožený infekcí, si nemyslíme,“ uzavřel Dvořák.

O tématu jsme infromovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz