Domácí

Prodal byt, úřad mu dál vyměřoval daň. Nakonec jej poslal do exekuce!

Prodal byt, úřad mu dál vyměřoval daň. Nakonec jej poslal do exekuce!
Zdroj: TN.cz

To, že jste prodali byt a daň z nemovitosti platí nový majitel, ještě neznamená, že neskončíte v exekuci jako neplatič. Své o tom ví bývalý vlastník nemovitosti, kterému úředníci vyměřovali daň šest let po prodeji nemovitosti.

Na ombudsmana se se stížností obrátil muž, který prodal svůj byt a jelikož měl za to, že se k dani přihlásí nový majitel, tak to neoznámil na finančním úřadě. To se ovšem spletl.


"Můj klient se od finančního úřadu dozvěděl o údajném nedoplatku až po šesti letech. Po celou dobu přitom daň řádně platil nový vlastník bytu, s vyměřenou daní jsme proto logicky nesouhlasili. Přesto finanční úřad nechal domnělou daň i s úroky strhnout exekucí klientovi z účtu," popsala okolnosti případu advokátka stěžovatele Eva Kantoříková.

Související obsah


"Kvůli liknavému postupu správce daně stěžovateli po celou dobu vznikal úrok z prodlení. Pokud by navíc správce daně začal řešit úhradu nedoplatku dříve, eliminovalo by se riziko, že marně uplyne lhůta pro stanovení daně, ve které bylo možné v souladu se základním cílem správy daní závadný stav napravit,“ uvedl ombudsman ve zprávě o šetření.


Úředníci pak navíc, i přesto, že věděli o prodeji, nařídili daňovou exekuci. "Rovněž správce daně věděl, že daň již vybral od skutečného poplatníka a chystá se ji vybrat podruhé. Setrvávám na svém závěru, že vymáhání daně na stěžovateli bylo zjevně nespravedlivé a nezákonné,“ shrnul ombudsman Stanislav Křeček. Konečná částka se vyšplhala na 3074 korun.


Finanční úřad nakonec dal bývalému majiteli za pravdu a exekuci zrušil. Bývalému majiteli nakonec vyplatil úrok z nesprávně stanovené daně a prověří i postup úředníků.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz