Domácí

Šéf BIS Koudelka odmítl Zemanova slova. Porušuje zákon, zuří Hrad

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek projednávala výroky prezidenta Miloše Zemana ohledně odposlechů jeho okolí. Šéf BIS Michal Koudelka na jednání odmítl, že by BIS porušila pravidla. Popřel také údajný nátlak premiéra Andreje Babiše (ANO). Pražský hrad Koudelkova slova rozzlobila.

Jednání sněmovní komise se zúčastnil i ředitel BIS Michal Koudelka. "Pan ředitel Koudelka odmítl obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky. Zopakoval, že zákonné povinnosti BIS neporušila," uvedl šéf komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání komise. "Nikdo z nejvyšších ústavních činitelů nebyl odposloucháván," dodal Bělobrádek.

Související obsah

Zeman v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech uvedl, že BIS odposlouchávala jeho nejbližší okolí. "Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí a tedy i mně," prohlásil prezident. On sám prý totiž nemá telefon.

Babiš měl tlačit na Koudelku, tvrdil prezident

"Já jsem o tom informoval pana premiéra, posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují," prozradil Zeman.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale toto tvrzení rezolutně popřel. "Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává. Odposlechy povoluje soud. Odmítám, že bych se kdykoliv zajímal, koho služby odposlouchávají," vyjádřil se okamžitě Babiš.

Související obsah

Jeho slova nyní potvrdil i Koudelka. "Bylo jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády na plukovníka Koudelku nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených kauz, ale v podstatě ani žádných jiných," uvedl Bělobrádek.

Komise nicméně nehodlá určovat, zda někdo lhal. "Mohu konstatovat, že jsou to tvrzení proti tvrzení na jedné straně premiéra a ředitele BIS a na druhé straně prezidenta," řekl Bělobrádek.

Kancelář prezidenta se proti Koudelkovým slovům ostře ohradila. "Pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu," uvedl Pražský hrad v prohlášení.

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve vysílání TN LIVE. Rozhovor s politologem Jiřím Pehem, komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem a zpravodajcem Karlem Randákem můžete zhlédnout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz