Ekonomika

Ulovili jste byt s nízkým nájmem? Na co dát pozor, abyste se nespálili

Ulovili jste byt s nízkým nájmem? Na co dát pozor, abyste se nespálili
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

I když velká část Čechů dává přednost bydlení ve vlastním, nedostatek volných bytů a jejich rostoucí ceny řadu lidí ženou do nájemního bydlení. Aktuálně se dají najít i výhodné "kousky", které před pandemií majitelé pronajímali turistům. Experti ale varují, že na první pohled lákavá nabídka může velmi rychle zhořknout.

"Nejen u takových výhodných nájmů však hrozí, že se nájemce bude muset odstěhovat dříve, než plánoval. Důvodem může být neprodloužení nájmu na dobu určitou, ale i zvýšení nájemného či výpověď. Ani u nájmu sjednaného na dobu neurčitou však nemáte jistotu, že se nájemné nezvýší. Náklady na bydlení také mohou růst kvůli zvyšujícím se cenám za dodávky energií," varuje spotřebitelská organizace dTest.

I pokud se vám v době pandemie podaří ukořistit výhodné bydlení v bytě, který před vlnami covidu sloužil jako krátkodobá turistická noclehárna, rozhodně nemáte vyhráno. Podle dTestu nehrozí jen neprodloužení smlouvy na dobu určitou, ale například také to, že nájemné na další období bude chtít majitel výrazně vyšší než to původní.

Související obsah

Zvýšit nájemné však pronajímatel může i u nájmu sjednaného na dobu neurčitou, což může být předem zaneseno v nájemní smlouvě nebo dohodnuto kdykoliv během trvání nájmu. Ve smlouvě bývá takovéto zvyšování upraveno nejčastěji takzvanou inflační doložkou. Ta je ale platná jen v případě, že je v ní jednoznačně uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí, tedy například jedním z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem.

"Dále musí být určeno datum, k jakému bude docházet ke zvyšování nájemného. Zvýšit nájemné pomocí inflační doložky lze přitom jen jednou ročně, typicky se tak děje k 1. lednu nebo k datu výročí uzavření smlouvy. Ke zvýšení nájemného pak dochází automaticky, pronajímatel nemusí k placení zvýšeného nájemného vyzvat. Ovšem měl by tak učinit v rámci slušnosti, aby předešel budoucím sporům,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu.

Dohoda o zvyšování či nezvyšování nájemného má přednost před zákonem. Pokud však není, může pronajímatel jednostranně zvýšit nájemné podle pravidel občanského zákoníku. I to ale má své limity a nárůst například nesmí být o více než 20 procent. Nájemné také nesmí překročit takzvané obvyklé nájemné, které se dá zjistit u realitní kanceláře nebo ze zadaného znaleckého posudku.

Související obsah

Pokud na návrh zvýšení nájemného nepřistoupíte, může vše skončit i soudním sporem. "V soudním řízení může být na návrh pronajímatele překročen 20 % limit pro zvýšení nájemného, a to až do výše obvyklého nájemného," varuje Hekšová.

Náklady na bydlení se mohou v dohledné době zvednout i těm, kteří si například elektřinu či plyn neplatí sami, ale spoléhají se v tomto ohledu na majitele bytu. Ekonomové totiž už delší dobu upozorňují, že ceny energií vyletí vzhůru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz