Domácí

Zmatek v dotacích na výstavbu sportovišť: Obce čekají, co bude dál

Peníze na výstavbu stovek městských a obecních sportovišť v Česku jsou v ohrožení. Příjem žádostí obcí o dotace zastavila Národní sportovní agentura (NSA). Místní samosprávy teď musí hledat zdroje peněz jinde. Mnoho obcí už ale staví, protože s přislíbenými penězi počítaly. NSA přitom nově požaduje, aby o peníze žádaly hlavně sportovní kluby a oddíly.

Nová sportovní hala má stát například na Praze 22. Městská část už má i stavební povolení, ale starosta Tomáš Kaněra (ANO) teď shání 40 milionů, které měla poskytnout Národní sportovní agentura.

Stejný problém řeší i ve Svitavách s opravou bazénu. "V červenci nám zástupci Národní sportovní agentury sdělili, že do týdne přijde rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 50 milionů," popsal starosta Svitav David Šimek (Nestraníci).

"Jedním z hodnotících kritérií bylo, jak brzy se žádost podá. V lednu jsme dostali avízo, že jsme skutečně byli jedni z prvních a byli jsme ubezpečeni, že dotace dobře dopadne. Z toho důvodu jsme rekonstrukci areálu Sokolovny rozjeli," nechal se slyšet místostarosta Litovle Lubomír Broza (Nestraníci).

Související obsah

Ve Svitavách ani v Litovli ale přislíbené peníze nemají. Města a obce podaly celkem 312 žádostí o dotace. Národní sportovní agentura jim ale kvůli velkému zájmu dala stopku už v průběhu řízení.

Agentura dotační program zcela zrušila a vypsala nový, ve kterém jsou samosprávy prý znevýhodněné. "Města, která si provozují a zřizují sportoviště, nemohou o dotaci žádat," podotkl Šimek.

"My jsme Národní sportovní agentuře psali dopis, že s těmito podmínkami nemůžeme souhlasit. Byli jsme nicméně odbyti s tím, že si mohou žádat sportovní kluby. Upozorňovali jsme i pana premiéra, který nás odkázal zpět na NSA," řekla ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladková.

Související obsah

Jenže agentura pod novým vedením změnila plány. "Přiklonili jsme se k vypsání nové soutěžní výzvy bez absence hodnotících kritérií v podobě posouzení kvality projektů a ekvivalentu bodového hodnocení," sdělila místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková.

"V Olomouci už mají hotovou střechu ke sportovnímu areálu. Finance, které v desítkách milionů za tuto rekonstrukci vynaložili, si ale pravděpodobně nebudou moci uplatnit v nové výzvě. A to je obrovský zásah do rozpočtu, " dodala Vladková.

Samosprávy teď musí řešit co dál. Buď si vezmou vysoké úvěry, nebo už rozjeté projekty zastaví úplně.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz