Zahraničí

Na jih USA se řítí hurikán Ida. 16 let poté, co ho zpustošila Katrina

Obyvatelé americké Louisiany mají důvod k obavám. Hurikán pojmenovaný Ida, který v pátek zasáhl Kubu, teď míří i na jih Spojených států amerických. A to přesně 16 let poté, co ho zdevastoval jiný hurikán – nechvalně proslulá Katrina.

Zejména lidé, kteří žijí v americké Louisianě, zažívají hodiny plné strachu a nejistoty. Hrozí totiž, že hurikán Ida, který se na jih USA řítí, tam napáchá velké škody. Postihnout by ale měl i sousedící stát Mississippi.


Hurikán Ida už v pátek řádil na Kubě. Tehdy ho provázely mohutné srážky a vítr o rychlosti 128 kilometrů za hodinu. V pátek večer podle informací agentury AP ale americké Národní středisko pro hurikány (NHC) výstrahu změnilo. Hurikán zesílil na nebezpečný čtvrtý stupeň. Kromě extrémního větru ale hrozí i záplavy. Lidé se tak v sobotu připravovali na nejhorší. 

"Obyvatelé Louisiany mají čas do soumraku, aby se na hurikán Ida připravili. Těm, kteří nebudou připravení, hurikán nenávratně změní životy," upozornil v sobotu guvernér státu Louisiana John Bel Edwards.

Související obsah

Starostka města New Orleans LaToya Cantrellová nařídila povinnou evakuaci zón města, které nechrání protipovodňové zábrany. Evakuaci v dalších částech pak ponechala jako dobrovolnou. Není podle ní prý možné vyklidit úplně celé město. Tisíce lidí z města odjely. Ti, kteří zůstali, si pak chystali zásoby.

Americký prezident Joe Biden v pátek schválil vyhlášení nouzového stavu v Louisianě. V sobotu pak jednal se zástupci Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA). Ta do oblasti vyslala zhruba 500 svých pracovníků. Biden vyzval všechny složky ke spolupráci a zároveň uvedl, že doufá v rychlou rekonstrukci oblastí, které živel zasáhne.

Jih Spojených států si přitom právě v těchto dnech připomíná smutné výročí. Ida tak udeřila ve stejnou dobu, jako v roce 2005 ničivý hurikán Katrina. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz