Koronavirus

Cestování z Německa je náročnější. Nově je povinný test a karanténa

Cestování z Německa je náročnější. Nově je povinný test a karanténa
Zdroj: TV Nova

Neočkovaní lidé se musí připravit na přísnější podmínky cestování z Německa, úderem půlnoci totiž začal platit aktualizovaný cestovatelský semafor. Nově je nutné při návratu do Česka podstoupit test na covid-19 a karanténu.

V pondělí vstoupila v platnost nová cestovatelská mapa, přičemž nejvýznamnější změnou je přesun Německa z oranžové kategorie do přísnější červené s vysokým rizikem nákazy. Spolu s tím se změnila i pravidla pro návrat do České republiky.

Nově je tak povinné před cestou podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud se lidé přepravují hromadnou dopravou. "Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří test / certifikát o testu a příjezdový formulář nepředloží," uvádí ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách.

Jeden test ale nestačí. Po návratu musí cestující podstoupit druhý test (pouze PCR), a to nejdříve po pěti dnech a nejpozději po 14 dnech od příjezdu. Až do obdržení negativního výsledku je nutná samoizolace.

Cestovatelská mapa platná od 30. srpna

Zdroj: mzv.cz

Výjimky platí pro lidi s ukončeným očkováním, potvrzením o prodělání covidu-19 a děti do 6 let. "Zároveň platí zachování všech výjimek pro malý příhraniční styk, pendlery apod.," informovalo ministerstvo.

 

Další změny na semaforu

Do oranžové kategorie se od pondělí přesunulo San Marino, do červené pak Madeira a Baleárské ostrovy.

Mezi země s vysokým rizikem nákazy tak aktuálně patří Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Irsko, Island, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Německo, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů a Madeiry), Řecko, Španělsko (včetně Baleárských a Kanárských ostrovů), Švédsko a Švýcarsko.

Související obsah

 

Lockdown pro neočkované

Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci Německo zpřísňuje opatření. Od minulého týdne platí, že každý, kdo chce navštívit příbuzné v nemocnici nebo domově pro seniory, zajít do restaurace nebo do kina, musí být plně naočkovaný nebo prokázat, že prodělal covid-19.

V Bádensku-Württembersku vláda dokonce zvažuje zavést pro neočkované lidi lockdown. Pro německý deník Bild to o víkendu řekl ministr sociálních věcí Thomas Strobl. "Pokud bude obsazeno 200 až 250 lůžek na jednotce intenzivní péče, zvážíme omezení kontaktů pro neočkované dospělé," oznámil.

Omezení kontaktů pro neočkované v případě zhoršení situace podporuje i Bavorsko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz