Domácí

Chřipková sezona se blíží. Vakcín je dost, nechte se očkovat, vyzývají lékaři

Chřipková sezona se blíží. Vakcín je dost, nechte se očkovat, vyzývají lékaři
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Chřipková sezona se nám v minulém roce kvůli pandemii koronaviru téměř vyhnula. Letos lékaři očekávají větší nárůst nemocných, a dokonce i nové mutace chřipkového viru. Pro rizikovou část populace by mohly být nebezpečné. Lékaři proto doporučují nechat se proti chřipce naočkovat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že chřipkový vir letos na podzim zmutuje. "Záleží pouze na tom, zda se struktura viru změní částečně nebo úplně. Při úplné změně by virus mohl být výrazně agresivnější a pro tu část populace, která nebude mít imunitu, i potenciálně nebezpečný," vysvětlil praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen.

Podle Karena by nová mutace v nejhorším případě mohla způsobit komplikace podobné covidu, například virový zápal plic. "Vakcína proti chřipce se každoročně upravuje podle očekávaných mutací, takže i při zásadní změně viru bude stále chránit," uvedl Karen.

Související obsah

Praktici z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proto doporučují, aby se rizikové skupiny nechaly proti chřipce naočkovat. "Přijít by měli hlavně starší a chronicky nemocní lidé," zdůraznil Karen.

Praktičtí lékaři podle Karena mají objednáno dostatečné množství vakcín proti chřipce. Extrémní zájem z loňského roku už neočekávají. Před rokem se totiž řada lidí nechala očkovat, aby si posílila imunitu proti covidu. Tento rok by se mělo s vakcínou proti chřipce dostat na všechny zájemce.


Česko musí letos počítat s epidemií chřipky, tvrdí odborníci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz