Domácí

Průmyslový palác se konečně dočká! Rekonstrukce vyjde na miliardy

Levé křídlo Průmyslového paláce, které vyhořelo před 13 lety, by mělo opět stát, a to nejpozději v roce 2024. Investici ve výši 2,6 miliardy korun v pondělí schválili pražští radní. S dostavbou a celkovou rekonstrukcí by se mělo začít ještě letos.

Průmyslový palác se po požáru před 13 lety, který kompletně zničil levé křídlo, dočká rekonstrukce. Tu v pondělí definitivně posvětili pražští radní. "V případě Průmyslového paláce jde tedy o majetek hlavního města Prahy a celá investiční akce by měla stát 2,6 miliardy korun," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).


Zaplatí je hlavní město a stavební práce by měly začít na konci tohoto roku. "Akce by měla trvat 30 měsíců, tedy dva a půl roku. Tedy za předpokladu, že nenastanou žádné komplikace," doplnil Vyhnánek.


Práce budou zahrnovat nejen dostavbu levého křídla, ale také rekonstrukci střední haly a pravého křídla. Rekonstrukce by měla skončit v roce 2024.

Související obsah

Na vše budou dohlížet památkáři. "Budou chodit na kontrolní dny a budou konzultovat na místě jednotlivé situace a problémy, které se na stavbě objeví," vysvětlila Andrea Holasová z Národního památkového ústavu (NPÚ).


"Prakticky každý kus stavby musí opečovat restaurátor fyzicky svými rukami a se svými spolupracovníky," sdělil vedoucí projektu ze společnosti Metrostav-DIZ Jan Kučera.


Palác byl původně postaven v roce 1891 pro Jubilejní zemskou výstavu jako dočasná stavba pro pořádání kulturních akcí. Jednalo se o první montovanou ocelovou konstrukci kombinovanou se sklem v českých zemích.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz