Domácí

Rittig a Dvořák jsou nevinní, rozhodl definitivně soud o jízdenkové kauze

Vrchní soud v Praze ve středu dopoledne potvrdil osvobození lobbisty Ivo Rittiga, někdejšího šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka i dalších obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze. Smetl tak ze stolu druhé odvolání žalobce. Podle obžaloby šlo z každé prodané jízdenky 17 haléřů do kapes Rittiga s Dvořákem.

Kromě Rittiga a Dvořáka bylo obžalovaných dalších 10 lidí. Soud začal už v úterý, lobbista k jednání nedorazil, bývalý šéf dopravního podniku ale přišel. Vrchní soud v Praze ve středu potvrdil dřívější rozsudek městského soudu, který všechny obžalované zprostil viny. Rozhodnutí je pravomocné.

"Tak zazvonil zvonec a Borgulovy pohádky je konec," glosoval na twitteru Rittig středeční verdikt. Adam Borgula je žalobce, který případ vedl a jehož odvolání soud zamítl.

Státní zástupce vinil Dvořáka, že měl v roce 2008 ovlivnit výběrové řízení a nezákonně přidělit firmě Neograph zakázku na jízdenky.

Z každého vytištěného lístku pak mělo 17 haléřů putovat na účet společnosti se sídlem v Karibiku. Peníze pak ale měly ještě přes ni téct do jiných společností, za nimiž podle žalobce stáli Rittig a sám Dvořák. Celkem mělo jít o asi 40 milionů korun.

Související obsah

Městský soud došel k názoru, že se žádné protiprávní jednání neprokázalo, už dvakrát. Všechny obžalované osvobodil, ale vrchní soud pokaždé vyhověl odvolání státního zástupce a vrátil případ k novému projednání. Tentokrát už případ zpátky k městskému soudu nepoputuje.

Připomeňte si loňské rozhodnutí městského soudu v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz