Domácí

Lidé tlačí na teplárny kvůli začátku topné sezóny. Je nám zima, stěžují si

V Česku odstartovala 1. září topná sezóna. Některé teplárny kvůli nepříznivému počasí už začaly s vytápěním, jiné start teprve plánují. Řada lidí napříč zemí si už však stěžuje na zimu a požaduje, aby společnosti začaly s přísunem tepla co nejdříve.

V současném chladném počasí řadu lidí rozčílilo, že teplárny na řadě míst v zemi ještě nezačaly s vytápěním. "V Havířově se stále ještě netopí, i když je zima jako v mrazáku," postěžoval si ve středu TN.cz čtenář Jiří.


"V Trutnově stále netopíme. Máme doma prcka a teplota je tam 20 °C a ráno 19 °C. Venku v sedm hodin ráno je teplota osm stupňů," přidala se paní Michaela.

Související obsah


Zahájení sezóny


Některé teplárny však už kvůli poklesu denních teplot na žádost odběratelů s dodávkou tepla začaly, a to ještě před zahájením topné sezóny. Ve dnech 26. až 30. srpna totiž průměrná denní teplota v Česku spadla na 12,4 °C. Kromě Prahy hlásily meteorologické stanice ve všech regionech pod 13 °C.


O tom, zda se bude topit i dřív, mohou rozhodnout i sami spotřebitelé. Pokud se alespoň dvě třetiny z nich shodnou na tom, že je potřeba začít s vytápěním, tak se tak stane. "Taková situace nastala právě letos na konci srpna. Podle našeho průzkumu si již vytápění na uplynulý víkend vyžádali odběratelé například v Liberci, Mariánských Lázních či Ostrově. V dalších městech ve vyšších polohách a chladnějších oblastech jsou teplárny tradičně připravené zahájit vytápění dříve," uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.


Topná sezóna začíná od 1. září a končí 31. května následujícího roku. Pravidla pro vytápění stanovuje vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu. Neznamená to však, že teplárny musí začít topit hned na začátku září. S dodávkami musí společnosti začít tehdy, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v topném období v příslušné lokalitě klesne pod 13 °C dva dny po sobě.

Související obsah


Řada tepláren plánuje začít s vytápěním už hned od začátku září. Tepla se tak dočkají například lidé v Táboře nebo Jablonci nad Nisou. Přitápět se mimo jiné začne také v Praze nebo v Plzni.


Právě na přístup plzeňské teplárny si ale stěžovala redakci TN.cz paní Eva. "Na dotaz, jestli by se nemohlo v Plzni začít topit, nebo alespoň občas temperovat, mi byla stroze odcitována část vyhlášky. Týkala se průměrných teplot venku opakujících se několik dní po sobě a výhledu do budoucích dnů. Očekávala bych od dodavatele tepla určitou empatii a využití možnosti zahájit topnou sezónu od 1. září," uvedla paní Eva.


Právě kvůli hromadícím se dotazům Plzeňská teplárenská, a. s., plánuje začít s přitápěním do dvou dnů. "Uvažujeme o ranním a večerním přitápění. Kdy oficiálně zahájíme sezónu, zatím nevíme. Budeme operativně reagovat," řekla TN.cz mluvčí společnosti Petra Siegerová.

Související obsah


Pozastavení dodávek


Je však možné, že teplárny dodávky tepla v průběhu září ještě pozastaví. Podle aktuální předpovědi by totiž do Česka mělo už v polovině tohoto týdne dorazit teplejší počasí, kdy se denní teploty mají pohybovat kolem 20 °C.


"Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého babího léta ještě v průběhu měsíce. Letos předpověď naznačuje, že se někde začne topit už začátkem září, ale pak se oteplí a vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení," vysvětlilo Teplárenské sdružení ČR.

Za energie si pořádně připlatíme. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz