Zahraničí

V Japonsku začíná sezóna lovu delfínů, stovky jich čeká krutá smrt

V Japonsku začíná sezóna lovu delfínů, stovky jich čeká krutá smrt
Zdroj: Profimedia.cz

V japonském městě Tajdži začíná každoroční sezóna lovu delfínů. Lovci jich několik stovek krutým způsobem pozabíjí, zbytek prodají do akvárií. Sezóna trvá až do března.

První lovci se vydali na moře už ve středu ráno a podle ochránců zvířat, kteří tuto několik set let starou tradici kritizují, potrvá lovecká sezóna až do začátku března příštího roku.

Jakmile rybáři spatří delfíny poblíž pobřeží, tak je začnou společně nahánět v zátoce. Využívají k tomu kovové tyče, které zatloukají na dno moře a bouchají do nich palicemi, čímž paralyzují zvířecí orientační smysl. Část delfínů je odchycena a prodána do akvárií po celém světě. Zbytek je zabit v zátoce přestřižením míchy.

Související obsah

Ochránci zvířat dlouhodobě bojují proti lovu delfínů a tradici, která v Japonsku sahá až do 17. století, považují za kruté týrání zvířat. Rybáři však opakovaně obvinění odmítají, informuje Zeit.

Lovci se brání především tím, že dříve byli delfíni loveni pomocí harpun. Od roku 2008 se ale používá metoda vyvinutá na Faerských ostrovech, při níž jsou dřevěné a kovové oštěpy zabodávány do delfíní míchy. To vede k těžké ztrátě krve a tím k relativně rychlé smrti.

V posledních letech navíc počet ulovených delfínů a malých velryb v Japonsku výrazně klesl, což minulý rok potvrdila i organizace na ochranu zvířat Pro Wildlife. A to i navzdory tomu, že se země v roce 2019 vrátila ke komerčnímu lovu velryb. V současné době jsou velrybářskými velmocemi ale spíše země jako Peru, Nigérie nebo Brazílie. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz